Pokoloruj swój dom. Rola koloru w nowoczesnych wnętrzach

Pokoloruj swój dom. Rola koloru w nowoczesnych wnętrzach

Modne wnętrze to nie tylko wnętrze urządzone w konkretnym stylu. Oprócz wyglądu mebli i dodatków, równie istotny jest również ich kolor, który oddziałuje na zmysły i emocje, łącząc się w ciekawe, przyciągające oko zestawienia. Poniżej opowiemy więcej o roli koloru i przedstawimy najmodniejsze kolory nadchodzących miesięcy, które pomogą efektownie odświeżyć każde wnętrze.

Barwa we wnętrzu, czyli odrobina psychologii koloru

Według definicji słownikowej kolorem nazywamy wrażenie psychiczne, które jest wywoływane w mózgu zwierząt (w tym również ludzi), w chwili, gdy oko odbiera promieniowanie z zakresu światła widzialnego. A jednak w przypadku człowieka postrzeganie kolorów wiąże się ściśle ze sferą emocjonalną, dlatego też odbieramy je bardzo subiektywnie i indywidualnie. Sprawia to, że różnimy się między sobą i często podobają się nam zupełnie różne barwy.

Do badania relacji pomiędzy postrzeganiem i emocjami związanymi z barwami stworzono specjalną dziedzinę nauki, nazywaną psychologią koloru. Jej zadaniem jest analiza, jaki wpływ na zachowanie człowieka mają poszczególne barwy, w zróżnicowanych kontekstach społecznych i kulturowych. To właśnie te zewnętrze wpływy określają na przykład, postrzeganie czerni jako koloru żałoby, a bieli jako koloru czystości i harmonii. Oprócz ogólnych znaczeń, dla każdego człowieka różne barwy mają również indywidualne, głęboko zakorzenione w podświadomości znaczenie.

Wpływa to na rozmaite aspekty naszego codziennego życia – od decyzji w co się ubierzemy, do sposobu, w jaki zaaranżujemy przestrzeń wokół nas.

Kolor w pomieszczeniach ma również olbrzymie znaczenie z innego powodu. Wpływa w sposób oczywisty na postrzeganie wnętrza – może sprawiać, że wydaje się ono bardziej eleganckie (ciemne barwy zestawione z mocno lakierowanymi detalami), optycznie większe (jasne kolory) lub mniejsze (ciemna paleta). Może także determinować, czy przestrzeń będzie sprzyjać koncentracji nad pracą (chłodne barwy i światło) lub przyjemnemu pogrążeniu się w odpoczynku (ciepłe odcienie).

Kolor a modne wnętrze

Wszystkie wymienione elementy należy oczywiście brać pod uwagę, aranżując własną przestrzeń domową. Musimy czuć się w niej dobrze i być w stanie efektywnie funkcjonować. A jeśli jeszcze uda się nam wpleść w nią najmodniejsze kolory aktualnego sezonu, możemy być pewni, że uzyskamy efekt idealny.

Jakie są obecnie najpopularniejsze barwy w wystroju wnętrz? Nie ma jednej dominującej tendencji, gdyż zagościła w światowych trendach olbrzymia różnorodność, która sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.


oswietlenie, aranżacja wnetrza, kolory

Stylowy odcień korala

W grudniu 2018 Pantone ogłosił kolor na nadchodzący rok. Po subtelnych odcieniach fioletu, obecnie króluje Living Coral – piękny, ciepły odcień, który nie dość, że gości już na modowych wybiegach, to trafia również do najmodniejszych projektów wnętrzarskich. Może się pojawić przy tapicerowanych meblach, tkaninach, które warto dodawać do każdej przestrzeni. Pięknie komponuje się również skontrastowany z orzeźwiającym turkusem.

Koral fenomenalnie komponuje się również z tak modnymi w tym sezonie lampami, wykonanymi z kolorowych metali, zwłaszcza miedzi i mosiądzu. Szeroki wybór tego typu produktów oferuje sklep z oświetleniem Lampy.it, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, nieważne, jaka barwa mu w duszy gra.

Living Coral idealnie sprawdza się w minimalistycznych aranżacjach, ale również chętnie bywa włączany do pomieszczeń w stylu klasycznym lub boho.

Zwrot w stronę natury – naturalne drewno

Rok 2019 to również powrót do źródeł. Znów zaczynamy zachwycać się wszystkim, co jest naturalne i nieprzetworzone. Stąd olbrzymią popularnością cieszą się wszystkie odcienie drewna we wnętrzach, szczególnie subtelny i jasny orzech oraz drzewa egzotyczne o bardziej wyrazistych kolorach.

Wyposażenie tego typu dodaje elegancji i szyku do każdej stylizacji. Może stanowić świetne uzupełnienie do aranżacji art déco lub stylu retro. Jeśli zdecydujemy się natomiast na meble w skrajnie prostej formie, z powodzeniem sprawdzą się również we wnętrzach skandynawskich.

Elegancja mrocznego lasu – ciemna zieleń we wnętrzach

Oprócz subtelnych odcieni korala, naturalnego drewna i piaskowych beżów, które wciąż nie wychodzą z mody, obecny sezon przynosi nowość. We wnętrzach rozgościł się głęboki odcień ciemnej zieleni.

Kolor ten jest niezmiernie elegancki i chętnie bywa wykorzystywany przez architektów do tworzenia aranżacji monochromatycznych, w których luksusowy charakter pomieszczenia powstaje poprzez zastosowanie tej samej barwy zarówno na ścianach, meblach, jak i drewnianych elementach drzwi. Najciekawsze aranżacje łączą go z dodatkami w kontrastowych wiśniowych i białych odcieniach.

Postaw na kolor, postaw na siebie!

Zastosowanie wyrazistych kolorów we wnętrzu to nie tylko kwestia podążania za aktualną modą. To również świetny sposób na podkreślenie subiektywnego charakteru wnętrza i naszych prywatnych upodobań. Nasz dom przecież powinien wyrażać, kim jesteśmy i co kochamy. Musimy czuć się w nim dobrze i w pełni komfortowo.

Zadbajmy zatem, żeby każde pomieszczenie tętniło kolorami, które uwielbiamy. A aktualne trendy niech pomogą odpowiednio skomponować je w harmonijną całość pięknego wnętrza.

Artykuł sponsorwany

aranżacja wnętrza, dekoracje

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!