Nowoczesna sztuka na Mazda Design 2018

Nowoczesna sztuka na Mazda Design 2018

Plantacja – tak nazywa się autorski projekt naczyń do hodowania roślin, który zwyciężył w tegorocznym plebiscycie Mazda Design Award 2018. Nagrodę z kategorii Znak otrzymała z kolei praca o intrygującym tytule „Zmysł dotyku”.

Organizatorzy ogólnopolskiego konkursu Mazda Design już po raz ósmy wręczyli nagrody z różnych kategorii nawiązujące do sztuki i projektowania. Plebiscyt skierowany jest do osób zainteresowanych szeroko pojętym designem. Idea przedsięwzięcia co roku skupia setki projektantów, którzy chcą pochwalić się swoimi autorskimi pracami. W konkursie mogą brać udział jedynie studenci i absolwenci kierunków artystycznych, projektowych i technicznych.

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „reVISION”. Interpretacja, jaka przyświecała tej dewizie to rewizja toku myślenia o współcześnie obecnym designie. Zamysł plebiscytu można streścić w przenikającym się rzemiośle i nowoczesnych technologiach.

Młodzi twórcy mogli zgłaszać swoje projekty w trzech kategoriach: Człowiek, Przestrzeń i Znak. Ten ostatni dotyczył stworzenia znaku – logo, np. w formie plakatu, nawiązując do przedmiotów wykonanych ręcznie. Prace miały promować ideę tworzenia z wykorzystaniem pracy rąk.

Nieoczywisty odcisk palca

Zwycięzcą kategorii Znak okazał się Błażej Krzepina ze swoją pracą pt. „Zmysł dotyku”. Projekt plakatu zachwycił jury w swojej prostocie i innowacyjności. Przedstawia znak graficzny przypominający odcisk palca, jednak ukazany w sposób uproszczony, ograniczając się do znaków geometrycznych. Owal tworzy w tym przypadku wrażenie trójwymiarowości. Projektant otrzymał dwie nagrody jednocześnie. Pierwszą w wysokości 10 tys. złotych za pierwsze miejsce w kategorii, a kolejną – Grand Prix i 5 tys. złotych spośród zwycięskich projektów ze wszystkich trzech kategorii.

Plantacja roślinek

Jury wybrało także zwycięzcę nagrody specjalnej Mazda Design Award. Ta najbardziej prestiżowa nagroda za najlepszy projekt w ciągu ostatnich trzech lat powędrowała do Alicji Patanowskiej. Projektantka stworzyła instalację „Plantacja”. Jest to kolekcja niewielkich naczyń, szklanek i kieliszków, służących do rozrostu małych roślin w warunkach domowych metodą hydroponiczną, czyli bezglebową. Roślinki są zanurzone w wodzie, dzięki czemu widać stadium ich rozwoju, zamknięte porcelanowym komponentem. Jurorzy uznali, że ten projekt łączy w sobie wiele elementów filozofii Mazdy – recycling codziennych przedmiotów, naturę, a także tak ważne dla japońskich projektantów rzemiosło. Wszystko to osiągnął ten pomysł, który można wdrożyć w życie w zaciszu swojego domu. W tym wypadku sprawdzi się to np. do uprawy ziół, które nie potrzebują wiele miejsca. Sam pomysł zrodził się w głowie autorki pod wpływem obserwacji nocnego życia w Londynie. Projektantka wykorzystała porzucone na ulicach naczynia, nadając im nowe przeznaczenie.

Mazda Design 2018

Rozdanie nagród: Łódź

Zdjęcia: materiały prasowe

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!