Salve! Wystawa o wystawach.

Salve! Wystawa o wystawach.

Salve! to tytuł wystawy prezentowanej w Galerii Głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach, skupiającej się wokół projektowania witryn sklepowych. Jej punktem wyjścia jest sylwetka Wojciecha Salwy – bukieciarza z przełomu XIX i XX wieku, nowatora w świecie układania roślin, dla którego okno wystawowe było miejscem prezentacji swego kunsztu.


Salve! to przywitanie w języku łacińskim, ale także odniesienie do znaczącej postaci we florystyce, która z biegiem lat została zapomniana. Współczesne pojęcie visual merchandesignu jest ważną dziedziną projektowania – jest sztuką prezentowania towarów, przedmiotów, zjawisk, emocji, a nawet idei. Obecnie dużo się o niej mówi, jednak nie w kategoriach produktu, czy architektury, a jako o formie podprogowego oddziaływania na decyzje potencjalnego klienta.


ID w Kielcach

Organizatorzy, łącząc zagadnienia visual merchandesignu oraz florystyki chcą nawiązać do bogatej tradycji projektowania witryn. Główną częścią ekspozycji będą instalacje artystyczne zaaranżowane przez współczesnych artystów oraz projektantów, którzy inspirując się wybranymi fragmentami z książek Salwy stworzyli autorskie interpretacje jego dorobku artystycznego. Wśród projektów zobaczymy aranżacje związane z pracowniami znajdującymi się w Instytucie Dizajnu w Kielcach: tkaniny, ceramiki, grafiki, papieru i przestrzeni publicznej. Druga część ekspozycji będzie miała charakter historyczny. Przypomni oraz wyeksponuje postać Wojciecha Salwy, by pokazać, że kiedyś witryna uchodziła za dobrodziejstwo, była dumą właściciela oraz podnosiła wartość sklepu.

 Wystawę będzie można oglądać do 3 czerwca 2018. Szczegóły na stronie organizatora

źródło: Instytut Designu w Kielcach

źródło: Instytut Designu w Kielcach

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

marianoo 2020-04-18 02:34:57

Your site is very cool, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!