Konkurs One Day Design Challenge by Roca rozstrzygnięty

Konkurs One Day Design Challenge by Roca rozstrzygnięty

17 lutego br., podczas targów 4 DESIGN DAYS w Katowicach, odbyła się gala pierwszej polskiej edycji konkursu One Day Design Challenge by Roca dla młodych profesjonalistów oraz studentów architektury i designu. Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie zestawu umywalki i baterii idealnie do siebie pasujących.

 

Zapoczątkowany 7 lat temu konkurs, funkcjonujący obecnie na arenie międzynarodowej został entuzjastycznie przyjęty przez studentów i młodych profesjonalistów, którzy licznie wzięli udział w wyzwaniu. Do pierwszej polskiej edycji konkursu One Day Design Challenge by Roca zgłosiło się blisko 270 młodych profesjonalistów oraz studentów architektury i designu.


one day challenge 2018

Nagrodę główną, 1.000€, otrzymali Ewa Nowak i Jarosław Markowicz za projekt MIST. Jury doceniło w nim  sposób, w jaki łączył użyteczność, trwałość i piękno, oraz za kontynuowanie dobrych, sprawdzonych wzorców, jednocześnie odkrywając i wydobywając z nich nowe oryginalne cechy.


Projekt MIST

Projekt MIST

Autorzy o projekcie:

W projekcie postawiliśmy na proste i funkcjonalne rozwiązania, które jednocześnie sprzyjałyby środowisku. Zintegrowany z umywalką kran wyposażony jest w czujnik ruchu, dzięki czemu woda płynie tylko wtedy, gdy podłożymy pod niego dłonie/miskę. Zapobiega to niepotrzebnemu zużyciu wody. W pozycji wyjściowej, z kranu płynie woda w postaci delikatnej mgiełki - zużywamy jej mniej, a korzystanie z umywalki jest przyjemniejsze. Mgiełkę możemy zmienić na pełny strumień za pomocą regulatora. Wraca on automatycznie do pozycji wyjściowej po zamknięciu strumienia wody. Wysokość umywalki można łatwo regulować, dzięki czemu jest dostępna dla dzieci i osób niepełnosprawnych. Do regulacji służy uchwyt będący jednocześnie wieszakiem. W niewielkich łazienkach łączenie funkcji jest szczególnie istotne. Bryła umywalki zawiera w sobie półkę na niezbędne przybory toaletowe.


Drugie i trzecie miejsce przyznano odpowiednio, projektowi MO-VI autorstwa Bogny Bochenkiewicz, Kai Borowskiej i Aleksandra Łukasiewicza oraz projektowi Liky opracowanemu przez Pawła Lasotę, Annę Rudnicką i Annę Woźniakowską.

Przedstawiciele fundacji We Are Water wręczyli nagrodę specjalną Dominice Czuber i Aleksandrze Lesisz za projekt o nazwie Foggy Egg. Uznano, że najlepiej wpisuje się on w jej misję, polegającej na zwiększaniu społecznej świadomości problemu dostępności wody oraz uświadamianiu opinii publicznej i instytucji, jak ważne jest wypracowanie nowej polityki gospodarowania tym zasobem. Fundacja kładzie nacisk na zrównoważony rozwój i oszczędne używanie tego zasobu oraz prowadzenie akcji zmniejszających negatywne skutki niewystarczającej dostępności wody w wielu regionach świata.


Projekt MO-VI

Projekt MO-VI

Autorzy o projekcie:

MO-VI to zintegrowany system stelaża sanitarnego wyposażonego w umywalkę, baterię oraz system oszczędzania wody. Bateria wykonana jest z 2 elementów, połączonych ze sobą oraz ze ścianą przegubami kulowymi. Umożliwia to manewrowanie baterią w dowolnym kierunku w zależności od potrzeb użytkownika. Dłuższy element baterii składa się z 2 pokręteł - 1 z nich reguluje moc przepływu wody, natomiast 2 temperaturę. Bateria została również wyposażona w perlator. Umywalka jest zamontowana na stelażu, dzięki któremu można regulować jej wysokość. Ułatwia to dostosowanie do wzrostu użytkownika. Zastosowano też odpływ liniowy po obwodzie. Woda z umywalki jest odprowadzana do specjalnego zbiornika magazynującego wodę, który następnie przekazuje wodę w odpowiednich ilościach do zbiornika spłukującego w misce wc.


Projekt Liky

Projekt Liky

Autorzy o projekcie:

System składa się z trzech elementów. Pierwszym jest umywalka wykonana z silikonu pozwalającego na łatwe wyjęcie jej z ramy. Z umywalki można wówczas korzystać jak ze zwykłej miski aby wykąpać małe dziecko, zrobić pranie, czy umyć nogi. Drugim elementem jest kran umocowany na metalowej ramie, także wykonany z silikonu. Można nim poruszać w dowolnych kierunkach aż do uzyskania pożądanego strumienia wody. Trzecim elementem jest metalowa rama, na której instalowana jest umywalka. System można rozbudować o dodatkowe elementy tj. lustro, wieszak, podstawkę na kwiatki i półkę.


Projekt Foggy Egg

Projekt Foggy Egg

Autorzy o projekcie:

Foggy Egg zainspirowane afrykańską chatą wykorzystuje zjawisko kondensacji do pozyskiwania wody z mgły. Rozwiązanie o minimalistycznym designie umożliwia napicie się, umycie rąk czy napełnienie butelki wodą.


W tym roku konkurs One Day Design Challenge by Roca organizowany jest w 11 krajach. Dotarł zarówno do Polski, jak i Chorwacji, Bazylii, Argentyny i Bułgarii. W Portugalii, Rosji, Omanie i Szanghaju, po zeszłorocznym sukcesie pierwszej edycji, w tym roku będzie miała miejsce druga. Natomiast Dubaj i Hong Kong będą obchodzić odpowiednio 3. i 4. edycję. W Hiszpanii, kolebce One Day Design Challenge by Roca będzie miała miejsce jego 7. edycja.


źródło: materiały prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!