O pasji i architekturze. Przyjaźń Krzysztofa Ingardena i Andrzeja Wajdy.

O pasji i architekturze. Przyjaźń Krzysztofa Ingardena i Andrzeja Wajdy.

Wybitny reżyser, laureat wielu prestiżowych nagród, w tym Oskara za całokształt działalności filmowej. Jednak Andrzej Wajda to nie tylko film. To również entuzjasta architektury oraz fan kultury Japonii i Dalekiego Wschodu. Już 16/02/2018 r. podczas 4 Design Days będzie można zobaczyć film „Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy”, którego pomysłodawcą jest znany i ceniony architekt Krzysztof Ingarden.


Film „Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy” odkrywa nieznane oblicze Andrzeja Wajdy jako entuzjasty architektury, inspiratora odważnych zmian w przestrzeni publicznej Krakowa i propagatora w Polsce kultury Japonii i Dalekiego Wschodu. To spotkanie z architektem Krzysztofem Ingardenem w 1987 r. stało się początkiem wieloletniej kreatywnej współpracy i inspiracją do powstania filmowego dokumentu. 

Przyjaźń Wajdy z Ingardenem zaowocowała powstaniem emblematycznych dla nowoczesnego projektowania w Polsce budynków. Ze względu na swą innowacyjną formę będących obiektami kontrowersji w czasach, gdy powstawało Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha projektu Araty Isozakiego i Pawilonu Wyspiańskiego zaprojektowanego przez Krzysztofa Ingardena. Zdjęcia do filmu rozpoczęto 30 listopada 2015 roku. Jest więc ostatnim dokumentem, w którym Andrzej Wajda wystąpił i opowiedział o swoich architektonicznych fascynacjach. 


film, 4design days

Andrzej Wajda przez lata ważną część swojej twórczej energii oddawał architekturze. Dokument jest próbą odwrócenia tej relacji – czyni architekturę materią dla filmu. Film oparty jest głównie na rozmowach Wajdy i Ingardena, a ilustrowany zdjęciami obiektów oraz wypowiedziami osób związanymi z powstaniem Mangghi i środowiskiem architektonicznym. 

Producent: Ingarden Atelier

Reżyseria: Jacek Link-Lenczowski

Scenariusz: Krzysztof Ingarden,

Współpr.: Jacek Link-Lenczowski

Zdjęcia: Jan Ingarden, Maciej Mroziewski

Muzyka: Krzysztof Suchodolski

POKAZ FILMU 16/02/2018 Godz. 16.00 Międzynarodowe Centrum Kongresowe Sala audytoryjna pl. Słowika i Antalla 1, Katowice

źródło: materiały prasowe Aquaform Lighting Solutions


Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!