make me! 2017 - 19 finałowych projektów powalczy w Łodzi o najwyższą wygraną

make me! 2017 - 19 finałowych projektów powalczy w Łodzi o najwyższą wygraną

Projektowanie zrównoważone, ekologia miasta czy udoskonalanie istniejących rozwiązań, to tylko wybrane kwestie podejmowane w ramach 10. edycji make me!. Wśród projektów zgłoszonych do konkursu nie zabrakło zabawy materiałem, realizacji, które zachęcały do dyskusji na tematy społecznie ważne czy w końcu projektów, które na skupiały się na poprawie jakości życia i funkcjonowania w przestrzeni miejskiej. Spośród 178 niezwykłych pomysłów z całego świata jury wyłoniło 19 prac, które będą prezentowane na wystawie pokonkursowej podczas Łódź Design Festival. Każda z nich zawalczy również o nagrodę główną Mecenasa Festiwalu – 20 000 PLN oraz nagrodę specjalną – 10 000 PLN. Czym zaskoczą nas tegoroczne projekty?

 

Sprawdź informacje o konkursie: make me! 2017

 

Pierwszy etap międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! dobiegł końca. Jury, w skład którego wchodzą Michał Piernikowski, Czesława Frejlich, Jacek Ryń, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski wyłoniło 19 projektów, które zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie pokonkursowej podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival. Jeden z nich otrzyma nagrodę główną Mecenasa Festiwalu, Ceramiki Paradyż o wartości 20 000 PLN. 


slow design, modna ceramika, rzemiosło, design, sztuka
slow design, modna ceramika, rzemiosło, design, sztuka

Druga młodość w projektowaniu

Temat zrównoważonego projektowania i idei gospodarki okrężnej to kwestie często podejmowane w projektach konkursowych zarówno polskich, jak i zagranicznych designerów. Systematycznie wzrasta przekonanie, że nowoczesne projektowanie może i powinno przyczyniać się do zmniejszenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko, a uczestnicy make me! niejednokrotnie podejmowali skuteczne próby pokazania potencjału surowca, teoretycznie pozbawionego właściwości użytkowych. Jednym z przykładów jest Sonia Jaśkiewicz, która zaprezentowała eksperymentalny pomysł mający na celu stworzenie materiału biodegradowalnego. Surowcem użytym do badań były liście buraka cukrowego, które stanowią największy odpad w polskim rolnictwie oraz wysłodek, czyli produkt uboczny powstający po wysładzaniu buraków. Celem projektu „Buraki Lab” było podkreślenie, jak wiele produktów codziennego użytku jest wytwarzanych z przedmiotów stałych, podczas gdy mogą być tworzone z lokalnych i nietoksycznych substancji.

- W tej edycji mieliśmy okazję zapoznać się z wieloma projektami z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Jednym z nich był „Czajnik indukcyjny” Joanny Jarzy, który porusza temat trwałości współczesnych produktów, innym – „Miejska przyczepka rowerowa” Jana Libery, która ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza w miastach, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz redukcji hałasu. Każde z proponowanych projektów to doskonały przykład tego, że można i trzeba szukać rozwiązań, które będą wspierały nas w codziennych czynnościach i jednocześnie będą miały pozytywny wpływ na nasze środowisko – mówi Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.


slow design, modna ceramika, rzemiosło, design, sztuka

Projektowanie od nowa

W tegorocznej edycji make me! mocnym akcentem zaznaczyły się realizacje stanowiące udoskonalenie już istniejących rozwiązań, zaprojektowane po to, by poprawić jakość naszego życia, zdrowia i samopoczucia. W finałowej 19 znalazła się m.in. biżuteria fizjoterapeutyczna Ewy Dulcet i Martyny Świerczyńskiej. Projekt stanowi odpowiedź na przeciążenia nadgarstka wynikające z aktualnie dominującego stylu pracy, najczęściej przy komputerze. Biżuteria ma być rozwiązaniem dla tych, którym nie odpowiadają dostępne na rynku rozwiązania, czyli stabilizatory. Ciekawym pomysłem okazała się również kamizelka wypornościowa do sportów wodnych stworzona przez Julię Grochal, która oprócz lepszego komfortu noszenia wspomaga proces wyciągania z wody.

Podczas wystawy pokonkursowej organizowanej w ramach Łódź Design Festival w dniach 3 - 8 października na terenie Art_Inkubatora, przy ulicy Tymienieckiego 3 w Łodzi będzie można zobaczyć również takie projekty, jak:

Karolina Ferenc – „Zakochany porost”, Eu-wen Ding, Jeff Chen – „Kask Lumos”, Leigh Ann Tucker, Chelsea Briganti – „Zjedz swój kubek”, Arūnas Sukarevičius (etc. etc.) – „Naiwne krzesło”, Agata Gancarczyk – „Neboo”, Ginevra Taccola – „Alchimia”, Martyna Ochojska, Jo Jurga – „LIT – obiekt pomagający ludziom w przechodzeniu żałoby”, Benno Brucksch – „Ziemia Wosk Ołówek // Kredki z gleby”, Magdalena Kucharska – „Baltica”, Dominika Zientek – „doubleMEtric”, Vlasta Kubušová, Miroslav Král – „Tworząc tworzywa”, Agnieszka Weis – „Bursztyn. Olfaktoryczne wspomnienie Gdańska”, Barbara Motylińska, Zuzanna Gronowicz – „Shoetopia – buty parametryczne”, Magda Mojsiejuk, Paweł Lasota – „KNOTTY”.

Szczegóły na stronie organizatora

slow design, modna ceramika, rzemiosło, design, sztuka

źródło: materiały prasowe ŁDF

Sprawdź również: Slow design


Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

marianoo 2020-04-16 01:27:51

Your page is very interesting, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!