Drugie życie Hali Gwardii

Drugie życie Hali Gwardii

Na najbliższy weekend planowane jest otwarcie Hali Gwardii w nowej odsłonie. Obecni gospodarze hali przeprowadzili adaptację jej wnętrza. Koncepcję architektoniczną wykonała warszawska pracownia architektoniczna Bulanda, Mucha – Architekci.


Wnętrze hali mieścić będzie między innymi targ z regionalnymi produktami i przestrzeń gastronomiczną. W przestrzeni handlowej powstanie 100 stoisk, w których swoje produkty mają sprzedawać regionalni wytwórcy. W przestrzeni hali działać ma również strefa kulinarna, w której na oczach warszawiaków gotować będą najlepsi szefowie kuchni. W menu znajdą się zdrowe, różnorodne, zróżnicowane i dostosowane do każdej kieszeni potrawy. Strefa kulinarna będzie podzielona na 20 stanowisk oraz wspólną część jadalną.


Hala Gwardii na nowo

Poza funkcją handlowo-gastronomiczną Hala Gwardii ma pełnić rolę centrum integrującego mieszkańców. Gospodarze planują organizację różnorodnych wydarzeń, imprez okolicznościowych, animacji kulturalnych i edukacyjnych. Wydarzenia będą kierowane do różnych grup wiekowych. Seniorzy będą regularnie zapraszani do wspólnych zajęć, do dzielenia się kulinarnymi doświadczeniami, a dzieci będą mogły brać udział w animacjach edukacyjnych związanych z prawidłowym żywieniem i odkrywaniem smaków. W przestrzeni hali będzie działać stała strefa zabawy, w której rodzice będą mogli zostawić najmłodsze dzieci pod opieką animatorów na czas robienia zakupów. Strefa kultury będzie tworzona ze znanymi artystami, dziennikarzami i przedstawicielami kultury. Pojawi się bogata oferta warsztatów kulinarnych, potańcówek, a scena na parterze zostanie oddana nieodpłatnie artystom oraz prezentacji projektów społecznych. Ponadto podczas wielkich wydarzeń sportowych strefa kulinarna będzie przekształcać się w strefę fanów, w której na dużym ekranie będzie można wspólnie przeżywać emocje. Cała hala zostanie objęta bezpłatnym dostępem do szerokopasmowego Internetu (wi-fi).


Hala Gwardii na nowo

Umowa na wynajem części budynku, zlokalizowanego przy Pl. Żelaznej Bramy 1, została zawarta na 3 lata, z możliwością skrócenia po 18 miesiącach, do momentu wyłonienia docelowego najemcy. Po tym czasie zostanie wybrany docelowy operator budynku, który zorganizuje i poprowadzi w nim nowoczesną halą targową.


Hala Gwardii na nowo

Hala Mirowska i Hala Gwardii wybudowane w latach 1899-1901 stały się na długo największymi obiektami handlowymi w Warszawie. Umożliwiały lepszą organizację handlu i podniesienie warunków higienicznych sprzedaży dzięki przeniesieniu jej z otwartej przestrzeni do zamkniętych pomieszczeń. Stragany i sklepy były wynajmowane indywidualnym przedsiębiorcom, sprzedawano w nich produkty spożywcze oraz przedmioty związane z gospodarstwem domowym. Po drugiej wojnie światowej Hala Gwardii służyła jako tymczasowa zajezdnia autobusowa, a po przekazaniu klubowi Gwardia Warszawa, stała się centrum polskiego boksu. To tu, pod okiem legendarnego trenera Feliksa „Papy” Stamma, polscy pięściarze trenowali i wygrywali międzynarodowe mecze bokserskie oraz odnieśli historyczny sukces podczas Mistrzostw Europy w Boksie w 1953 roku.

 

źródło: materiały um.warszawa.pl

Projekt wnętrz: Bulanda, Mucha architekci

 

Sprawdź również: Wnętrza Koszyków

Restauracja Ed Red w Hali Mirowskiej


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!