Dni Otwarte Stacji Filtrów w Warszawie

Dni Otwarte Stacji Filtrów w Warszawie

Wodociągi warszawskie zapraszają na wakacyjne Dni Otwarte. W wybrane soboty lipca i sierpnia zwiedzającym udostępnione zostaną historyczne obiekty Stacji Uzdatniania Wody „Filtry”, m.in. muzeum wodociągów i kanalizacji, XIX-wieczną wieżę ciśnień, najstarszy filtr powolny z 1886 roku oraz Zakład Filtrów Pospiesznych z Iat 30. ubiegłego wieku. Ponadto w trakcie dwugodzinnej wycieczki będzie można napić się zimnej warszawskiej kranówki.


Unikalne i perfekcyjnie zaprojektowane, działające od 130 lat Filtry Warszawskie zachwycają kunsztem architektonicznym i precyzją wykonania. Zabytkowy kompleks budynków na terenie stacji uznawany jest za perłę architektury przemysłowej XIX wieku, a filtry powolne to współcześnie jedyny działający na świecie obiekt tego typu, zaprojektowany przez Williama Lindleya.

Filtry Warszawskie, Lindleya

William Heerlein Lindley naczelnym inżynierem budowy

Stacja powstała dzięki staraniom ówczesnego p.o. prezydenta Warszawy – generała Sokratesa Starynkiewicza. Projekt budowy miejskich wodociągów i kanalizacji jest dziełem wybitnego angielskiego inżyniera Williama Lindleya. Opracowanie powstało w 1876 roku, jednak już po czterech latach naczelnym inżynierem budowy został jego najstarszy syn, wówczas 28-letni William Heerlein Lindley. Po kolejnych pięciu latach do kranów mieszkańców popłynęła woda wprost ze Stacji Filtrów.


Filtry Warszawskie, Lindleya

Warszawa w elitarnym gronie

Dzięki powstaniu zakładu i rozbudowie sieci przewodów, Warszawa awansowała do elitarnego grona zaledwie sześciu europejskich miast posiadających wówczas nowoczesny system wodociągowy. Część obiektów zaprojektowanych przez Lindleya np. filtry powolne oraz zbiorniki wody czystej i osadniki wody surowej (wybudowane w latach 1883-1926), jest eksploatowana do dziś. Natomiast górująca nad zakładem 40-metrowa wieża ciśnień została wyłączona z użytku już latach 30. XX w., a w budynkach dawnej pompowni parowej i kotłowni znajduje się obecnie nowoczesne, multimedialne muzeum wodociągów i kanalizacji.


Więcej szczegółów dotyczących historii Filtrów na stronie

źródło: materiały MPWiK

Sprawdź pozostałe zaproszenia na naszej stronie


Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!