Pronaszkowie. Przestrzenie teatru

Muzeum Teatralne zaprasza na wystawę Pronaszkowie. Przestrzenie teatru w Małych Salach Muzeum. To prezentacja twórczości Andrzeja i Zbigniewa Pronaszków, reprezentantów awangardowej sztuki lat 20. i 30. XX wieku, wybitnych scenografów i malarzy, twórców nowoczesnych rozwiązań w architekturze teatralnej.

Upływająca w styczniu 2011 roku pięćdziesiąta rocznica śmierci Andrzeja Pronaszki – najwybitniejszego scenografa dwudziestolecia międzywojennego, współtwórcy słynnych spektakli z nurtu polskiego teatru monumentalnego oraz awangardowych rozwiązań w architekturze teatralnej – skłania do podjęcia prac mających na celu prezentację dorobku obu artystów w dziedzinie malarstwa i scenografii. Na wystawie będzie prezentowana duża grupa obrazów obu artystów z różnych okresów twórczości.

W części poświęconej dorobkowi scenograficznemu Pronaszków pokazane są projekty Andrzeja i Zbigniewa m.in. z czasu działalności w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Warszawie (Pancernik Potiomkin Tadeusza Micińskiego, Achilleis Stanisława Wyspiańskiego), w Teatrze Wielkim we Lwowie (Dziady Adama Mickiewicza) – spektakli, które rozpoczęły historię nowoczesnej scenografii w Polsce. Na wystawie można także zobaczyć makiety dekoracji i rekonstrukcję modelu Teatru Symultanicznego Andrzeja Pronaszki i Szymona Syrkusa.

Wystawa trwa od 9 grudnia 2011 do końca stycznia 2012 roku w Małych Salach wystawowych Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Źródło: teatrwielki.pl

Komentarze

Ilość komentarzy: 2

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Fahad 2012-02-01 06:17:50

Bez ctzliapsewa tu proszę...Na pewno młoda wykształcona - to i wie jakie tryndy som w mjuziku - Blady Zgaga i Ryj-hanna są na topie...A brajdel tez pewnie zaczyna Enyę smakować bo Orinoco Flow to jej najbardziej ograny komercyjnie utwór...

Shaender 2012-11-04 06:22:39

in: Plimbari Ai ceva de comentat?#prinSibiulmeu: foto si videoAm tot scris dserpe Sibiu (unu, doi, trei), asa ca o sa azi las doar doua video si vreo 30 si ceva de poze, din Sibiu si Muzeul

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!