Polish Design. Tommorow is today.

Polish Design. Tommorow is today.

Od 4 do 9 kwietnia 2017 roku w Mediolanie, podczas najważniejszego na świecie wydarzenia w dziedzinie designu – Salone del Mobile, odbędzie się wystawa „POLISH DESIGN. Tomorrow is today”. Wystawa, prezentowana w ramach SUPERDESIGN Show w Superstudio Più PIÙ, pokazuje wydziały projektowe polskich uczelni artystycznych przez pryzmat unikalnego dla każdej z nich kontekstu geograficznego, zasobów naturalnych regionu, regionalnych tradycji i historii.


W wystawie uczestniczy osiem polskich państwowych uczelni artystycznych: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Kuratorką wystawy i autorką jej aranżacji jest Dorota Koziara – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, polska projektantka prowadząca własne studio w Mediolanie, kuratorka wielu wystaw. Autorem plakatu oraz komunikacji wizualnej wystawy jest dr Marcin Markowski.

Głównym inicjatorem i organizatorem wydarzenia jest Akademickie Centrum Designu realizujące wystawę we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza działającym pod marką Culture.pl oraz Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie.


Polish Design

Wystawa „POLISH DESIGN. Tomorrow is today” ma na celu przybliżenie międzynarodowej publiczności specyfiki nauczania i unikalnego podejścia do współczesnego projektowania w Polsce. To nie tylko przekrojowa wystawa prac i projektów. To, co wyróżnia polską wystawę, to konsekwentne pokazanie efektów pracy studentów w indywidualnym kontekście charakteryzującym poszczególne uczelnie. Oryginalna aranżacja zaprojektowana przez „Dorota Koziara Studio” opiera się na idei otwartych ksiąg opowiadających historię każdej uczelni z osobna. Prezentowane obiekty i projekty dopełniają dopracowane, nowoczesne prezentacje multimedialne.

W przeszłości każda polska uczelnia artystyczna charakteryzowała się odrębną specyfiką. Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, słynęła z projektowania tkaniny i ubioru, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – szkła i ceramiki, a uczelnia poznańska – głównie mebli.

Obecnie różnice między uczelniami się zacierają, ale jednocześnie każda z nich zachowuje unikalny charakter, który zobaczyć można na wystawie „POLISH DESIGN. Tomorrow is today”.

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku dzięki położeniu nad Zatoką Gdańską słynie z projektowania statków i okrętów. Na wystawie w Mediolanie zobaczyć można je w formie prezentacji multimedialnej oraz jako obiekt w mniejszej skali – kajak „Rower wodny – zrób to sam” Roberta Mrowca. Drugim ważnym aspektem, bazującym na bogatej historii Gdańska, który leży na szlaku bursztynowym, jest projektowanie biżuterii.

Kolejną uczelnią, która zaprezentuje się na tegorocznym Salone del Mobile 2017, jest Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Położona w historycznie ważnym centrum włókiennictwa, akademia od lat słynie z projektowania ubioru i tkanin. Z tej wiodącej w Łodzi dziedziny w Mediolanie zostaną zaprezentowane relacje z dyplomowych pokazów mody oraz pokaz projektów kostiumów teatralnych.

Trzecim przykładem dopełniającym różnorodny obraz polskich szkół projektowych jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, która słynie z pracowni animacji i grafiki. To właśnie w tej części Polski historycznie istniały najważniejsze wytwórnie filmów animowanych. Dlatego też na wystawie w Mediolanie będzie zaprezentowanych wiele projektów z tej dziedziny, a także z dziedziny ilustracji. Ciekawym wątkiem działalności katowickiej uczelni, położonej w najbardziej uprzemysłowionej części Polski, są projekty związane z problematyką socjalną i rewitalizacją miast. Zaprezentowane zostaną innowacyjne projekty przygotowane dzięki współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz Fundacją Rozwoju Kardiologii w Zabrzu, m.in. „detektor tętna płodu” Klaudii Gołaszczyk-Mieszko.

Wybiegający w przyszłość, futurystyczny projekt zaprezentuje najstarszy polski wydział projektowy. Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pokaże instalację MARS 2030 – projekt konfigurowalnej przestrzeni mieszkalnej dla załogowych statków kosmicznych, inspirowany planowanym na 2030 rok lotem załogowym na planetę Mars. Projekt ten powstał we współpracy z NASA Ames Research Center, w konsultacji z dr Jessicą Marquez i dr. Jurkiem Parodi. Oprócz tego projektu Wydział zaprezentuje w postaci multimedialnej efekty kształcenia w zakresie komunikacji wizualnej i szeroko rozumianego produktu.

Poznański Uniwersytet Artystyczny zaprezentuje się w Mediolanie nie tylko z wiodącym kierunkiem projektowania mebli, ale też z grafiką, projektowaniem produktu oraz architekturą.

Podobnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu zaprezentuje efekty pracy na wiodących kierunkach kształcących w zakresie wzornictwa szkła i ceramiki oraz wybrane przykłady innych dziedzin, jakie studiuje się we Wrocławiu, w tym projektowanie środków transportu.

Z kolei najmłodsza, ale za to wyjątkowa uczelnia, łącząca sztuki wizualne, projektowanie oraz muzykę – Akademia Sztuki w Szczecinie – zaprezentuje się w Mediolanie z projektami wnętrz oraz realizacjami z dziedziny architektury wnętrz.

Zaprezentuje się również warszawska Akademia Sztuk Pięknych z projektami mebli oraz przedmiotów powstałych w ostatnich latach na tej jednej z najstarszych w kraju uczelni artystycznych.

Ważną częścią wystawy jest multimedialna prezentacja systemu szkolnictwa artystycznego w Polsce.

Wystawa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014–2020 oraz środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie. Ekspozycja została objęta patronatem honorowym: Prezydenta Miasta Łodzi, Prezydenta Miasta Szczecina, Prezydenta Miasta Katowice, Prezydenta Miasta Gdańska.


polish Design

źródło: asp.waw.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!