Picasso i Polska Szkoła Plakatu

Picasso i Polska Szkoła Plakatu

Jednego wieczoru odbędą się Aukcja Grafiki i Aukcja Plakatu. Pablo Picasso, Amadeo Modigliani i Marc Chagall. Prace tych artystów będzie można zakupić w trakcie licytacji grafik warsztatowych zorganizowanej przez warszawski dom aukcyjnym DESA Unicum. Aukcja Plakatu obfitować będzie natomiast w znane i poszukiwane na rynku prace czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.


Wydarzeniu towarzyszy wystawa przedaukcyjna. Niewątpliwym fenomenem na Aukcji Grafiki będzie licytacja cyklu prac autorstwa bohemy z Montparnasse z przełomu wieków. Wśród nich znajdzie się litografia Amadeo Modiglianiego, włoskiego malarza znanego z nienaturalnie wydłużonych sylwetek ludzkich. Praca przedstawia bliskiego przyjaciela autora, polskiego malarza Mojżesza Kislinga. Na aukcji nie zabraknie także litografii Marca Chagalla. Surrealistyczny „Nokturn w Wenecji” stylem nawiązuje do największych dzieł malarza takich jak „Nad Miastem” czy „Ja i wieś”. Pod młotek pójdzie także szkicowa grafika Pabla Picassa „Portret rodzinny” – praca mistrza kubizmu pochodząca z późnego okresu twórczości. Obok zagranicznych nazwisk pojawią się czołowi przedstawiciele polskiej grafiki artystycznej. Podczas licytacji będzie można kupić serię grafik czołowych przedstawicieli grupy „Rytm” – Zofii Stryjeńskiej, Władysława Skoczylasa i Eugeniusza Zaka. Artyści starali się łączyć nowoczesność z tradycją, a także nawiązywać bezpośrednio do sztuki ludowej, czego przykładem jest barwny cykl Stryjeńskiej przedstawiający polskie stroje regionalne. Na aukcji nie zabraknie pracy Bruna Schulza, który nie tyko zajmował się literaturą, ale także malarstwem, grafiką i rysunkiem. Pod młotek pójdzie exlibris, znak własnościowy, który artysta wykonał dla Stanisława Weingartena.

W drugiej połowie wieczoru odbędzie się Aukcja Plakatu, na której nie zabraknie prac mistrzów, których dziś określamy mianem przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. To unikatowe zjawisko artystyczne powstałe na przełomie lat 50-tych i 60-tych podniosło sztukę ulicznych plakatów do nowej niezwykle wysokiej rangi w światowej sztuce. Twórców tamtego okresu doceniał sam Martin Scorsese. Jego zdaniem polskim plakacistom udało się w swoich pracach w oryginalny sposób zawrzeć syntezę całego filmu.
Przykładem takiego dzieła jest plakat Henryka Tomaszewskiego „Przygody Pata i Patachona” promujący kultowych komików kina niemego. Pod młotek pójdzie także praca Waldemara Świerzego – plakat z limitowanej edycji do kultowego filmu „Psy 2”. Wykonana w technice sitodruku praca została opatrzona podpisem autora. Wartym uwagi będzie również nieustannie poszukiwany przez kolekcjonerów „Wozzek” Jana Lenicy, który mimo iż doczekał się wielu dodruków nadal wywołuje wielkie emocje na rynku aukcyjnym.

Na aukcji dostępne będą także plakaty poświęcone wybitnym postaciom światowej historii muzyki np. ciesząca się dużą popularnością praca przedstawiająca Jimiego Hendrixa autorstwa Waldemara Świerzego. Artysta w charakterystyczny dla siebie sposób, za pomocą kolorów i rozedrganej kreski potrafił zobrazować muzykę. Na aukcji dostępne będą także podobizny Czesława Niemena, Elvisa Presley'a, Charliego Parkera i Johna Lennona.

 

Marc Chagall. Nokturn w Wenecji

Marc Chagall. Nokturn w Wenecji

Waldemar Świerzy. Jimi Hendrix

Waldemar Świerzy. Jimi Hendrix

Waldemar Świerzy. Niemen

Waldemar Świerzy. Niemen

Waldemar Swierzy. Psy 2

Waldemar Swierzy. Psy 2

Władysław Skoczylas. Pochód zbójników

Władysław Skoczylas. Pochód zbójników

źródło: materiały prasowe desa.pl


Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

felicjanoo 2020-04-15 19:30:14

Your page is very nice, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!