'Idea Bauhausu' w Muzeum Narodowym w Poznaniu

'Idea Bauhausu' w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Niedawno minęło 90 lat od założenia przez prof. Waltera Gropiusa uczelni artystycznej – Bauhaus. W poznańskim Muzeum Narodowym trwa poświęcona tej niezwyklej szkole wystawa, która ma przybliżyć publiczności jej historię i pokazać, jak silny wpływ wywarła ona na współczesne wzornictwo. Ekspozycję można oglądać od 20 listopada 2011 do 29 stycznia 2012 roku.

Wśród prezentowanych w poznańskim muzeum obiektów znalazły się m.in. plakaty promocyjne Bauhausu, archiwalne projekty i modele serwisu TAC prof. Waltera Gropiusa oraz współczesna wersja tego legendarnego zestawu z białej i czarnej porcelany. Prezentowane są również przedmioty użytkowe zaprojektowane przez Marianne Brandt i nieprzerwanie produkowane przez włoską fabrykę designu – Alessi. Nie zabraknie prac takich sław Bauhausu jak Henry van de Velde, Mies van der Rohe czy Wilhelm Wagenfeld, których projekty funkcjonują nadal w ofercie producentów o światowej renomie jak Fürstenberg, KPM czy Robbe&Berking. Ekspozycja ukazuje obiekty będące dowodem na nieustanną żywotność idei i estetyki Bauhausu i pozwalające postrzegać go jako szkołę, która współtworzy historię współczesnego designu.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny – warsztaty dla dzieci, które odbędą się 8 i 15 stycznia 2012. roku.


Wystawa została przygotowana przez Rosenthal i Muzeum Narodowe w Poznaniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Ambasador Niemiec – Rüdiger Freiherr von Fritsch.

Idea Bauhausu”
20.11.2011–29.1.2012
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Galeria Malarstwa i Rzeźby
Aleje Marcinkowskiego 9
www.mnp.art.pl
tel. +48 61 85 68 000
mnp@mnp.art.pl

 

fot: www.mnp.art.pl

Komentarze

Ilość komentarzy: 3

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Roop 2012-05-28 19:32:57

Rafałku, tak strasznie się cieszę, że mogłeś wrczseie zrealizować swoje marzenie i, że mogło się to odbyć wa0naszym Muzeum. Cudownie było patrzeć jak rosną Ci skrzydła (przyjemność dla mnie nawet większa od jazdy za0Tobą po Strip’ie czarnym Lincoln Towncar za0otwartym szyberdachem ia0muzyką Orbital na cały regulator — mam nadzieję, że to porf3wnanie aby wa0pełni oddaje poziom mojej radości za0Twojego sukcesu artystycznego:-). Twoje zdjęcia spodobały się tak bardzo ia0tak wielu! Za0całego serca g

felicjanoo 2020-04-13 20:03:34

Your site is very interesting, i have bookmarked it.

fabianno 2020-04-22 16:57:47

Your site is very cool, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!