Loft i blacha

Loft i blacha

Beton na ścianach, metal na podłodze, huśtawka zamontowana pod sufitem - tak oryginalnie urządził się Ireneusz Stermach, mieszkaniec Nowej Papierni we Wrocławiu – inwestycji, która powstała w fabryce papieru zbudowanej w 1889 roku. Projekt wyszedł spod ręki Małgorzaty Chabzda. Wysoki loft kojarzy się z industrialnymi mieszkaniami w Berlinie czy Nowym Jorku.

Projekt zakładał ładne wyeksponowanie historycznej XX-wiecznej cegły i połączenie jej z nowoczesnymi materiałami - głównie betonem, szkłem i stalą. Starannie zaprojektowane wnętrza urzekają estetyką, są przy tym jednak bardzo praktyczne, co stało się możliwe dzięki wykorzystaniu nieprzeciętnej wysokości loftu.

Antresola w centrum uwagi

Wykorzystanie czterometrowej wysokości loftu widać już w przestrzeni dziennej. Pierwszoplanową rolę odgrywa tutaj antresola. Wykonana między innymi ze stali i szkła, dzięki specjalnej konstrukcji, zamontowana została tak, by nie ingerować w strukturę zabytkowego budynku. Pełni funkcję przytulnej sypialni i wygodnego, domowego biura.

Antresola rozciąga się nad łazienką oraz funkcjonalną kuchnią. W tej dominuje beton dekoracyjny uzupełniony o biel i przyciemnione meble. Kuchnia otwiera się na jadalnię - dzięki temu można się tutaj poczuć swobodniej.

W poszukiwaniu przestrzeni

Jadalnia łączy się z salonem, który został zaprojektowany jako przestrzeń do relaksu, można w nim odpocząć, obejrzeć film czy poczytać książkę. Wcześniej stała tu ściana działowa, którą zdecydowano się usunąć, tak by uzyskać poczucie przestrzeni. W środku znajduje się duża miękka sofa, a na ścianie powieszono telewizor.

Pofabryczny klimat potęgują architektoniczne detale, na przykład stropy, duże okna, industrialne lampy. Równoważą go jednak dodatki – huśtawka zamontowana pod sufitem i poduszki lewitujące na ścianie– które ocieplają przestrzeń.

Błyskotliwa łazienka

W łazience zdecydowano się na awangardowe rozwiązanie - klimat industrialny wprowadzono za pomocą metalowych ścian i podłogi.

Projektantom zależało nam na zachowanie pofabrycznego klimatu i uzyskanie niepowtarzalnego pomieszczenia. Nie chcieli, tak jak wszyscy, korzystać z kafelek czy ceramiki. Zdecydowali się na zastosowanie blachy, która znajduje się właściwie wszędzie – od sufitu, przez ściany, po podłogę. Są to różne rodzaje blach, przez co przy okazji spadły koszty.

W łazience zastosowano zarówno aluminium, jak różnego rodzaju stal nierdzewną. Ich cenę można porównać do ceny dobrej jakości kafli. 

Źródło: Nowa Papiernia

nominacja Plebiscyt Polskie Wnetrze 2016

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

K 2017-02-19 16:13:41

Kompletnie mi się nie podoba niestety, ale głosuję z sympatii : )

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!