Powstaje wystawa Muzeum Józefa Piłsudskiego

Powstaje wystawa Muzeum Józefa Piłsudskiego

Podpisana została umowa na realizację plastyczno-przestrzennej wystawy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jest to zwieńczenie wieloletniej pracy zespołu historyków i muzealników z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

W ogłoszonym w 2014 roku międzynarodowym konkursie na koncepcję wystawy wystartowało 13 pracowni projektowych, z których sześć finalnie zgłosiło pracę. Projekty oceniał sąd konkursowy obradujący pod przewodnictwem prof. Doroty Folgi Januszewskiej, w którego składzie znaleźli się m.in.: Janusz Byszewski, Sławomir Idziak, dr Ewa Klekot, dr Piotr Majewski (przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Allan Starski, Wojciech Tomczyk (przedstawiciel Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego), Marcelo Andino Velez i Jakub Woynarowski.

Pierwsze miejsce zajęło konsorcjum firm WXCA Sp. z o.o., Ralph Appelbaum Associates, Inc. Zweigniederlassung Berlin i Platige Image S.A.. Są to firmy o dużym doświadczeniu w projektowaniu wystaw. Ich oferta była również najbardziej atrakcyjna pod względem finansowym. Sama realizacja stanowi ważny „kamień milowy” w programie rządowym pod nazwą „Budowa kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku”.

Muzeum ma powstać tuż przy zabytkowym dworku „Milusin”, gdzie Marszałek mieszkał z żoną i córkami, na terenie enklawy historycznej Sulejówka. Odrestaurowany dworek oraz wystawa stała w nowym budynku będą w pełni poświęcone biografii i poglądom Józefa Piłsudskiego oraz czasom, w których żył.

Ekspozycja będzie ułożona chronologiczno-tematycznie i będzie podzielona na 6 galerii, z których 5 opowiadać będzie o życiu Marszałka i jego działalności. W szóstej galerii znajdziemy podsumowanie całej wystawy w postaci ukazania dziedzictwa Józefa Piłsudskiego.

Scenariusz wystawy zakłada pokazanie przede wszystkim biografii Marszałka, która będzie przeplatana elementami związanymi z historią Polski. Stanowić będą to zagadnienia związane z odzyskaniem niepodległości, z budową niepodległego państwa i z walką o jego utrzymanie. Ponadto w treści wystawy nie zabraknie kontrowersyjnych tematów z zachowaniem wielostronnej perspektywy.

Wartym podkreślenia założeniem projektowym jest również to, że muzeum w znacznej części będzie ukryte pod ziemią. Elementy głównej hali wystawy stałej zostaną zagłębione 18 metrów poniżej gruntu. We wnętrzu muzeum planowane jest zbudowanie rampy prowadzącej widzów do podziemi.

Przewiduje się, że nowa część muzeum będzie gotowa w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli za 2,5 roku.

Tekst: Patrycja Kwiecień

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!