Uciszyć stukającą podłogę

Uciszyć stukającą podłogę

Nastolatek wracający po kryjomu z imprezy czy rodzic starający się nie obudzić śpiącego dziecka... kto z nas na własnej skórze nie przekonał się jak irytująca może być stukająca podłoga? Jak poradzić sobie z tym hałaśliwym problemem?  

Podczas wyboru podłogi do naszego domu, bardzo często zwracamy uwagę przede wszystkim na jej wygląd, zapominając przy tym o odpowiedniej funkcjonalności. Taka piękna podłoga może narobić nam później niemałych kłopotów – choć będzie pięknie wyglądać – stanie się bardzo hałaśliwym, użytkowym koszmarem.

O tym, jak irytująca potrafi być stukająca podłoga, miał chyba okazję przekonać się każdy.  Skąd bierze się ten problem i jak można mu zaradzić? Największy wpływ na drażniące odgłosy kroków ma wybór nieodpowiedniego podkładu podłogowego. Tuż obok samej podłogi jest to najważniejszy element systemów układanych „na pływająco”, czyli bez klejenia.

Posadzki układane w systemie bezklejowym powinny posiadać podkład podłogowy oraz paroizolację. Folia paroizolacyjna (lub podkłady zintegrowane z taką folią) chroni panele, które są materiałem drewnopochodnym, przed ich największym wrogiem – wilgocią. Ponadto podkład podłogowy wyrównuje drobne nierówności, które mogłyby niszczyć od spodu panele i ich łączenia oraz pozwala na bezpieczną „pracę” takiej podłodze.

Zastosowanie folii paroizolacyjnej o grubości 0,2 mm (lub podkładu, który jest zintegrowany z systemem odcinania wilgoci) to jeden z warunków zachowania gwarancji na panele wielu czołowych producentów. Folię paroizolacyjną kładzie się na podłoże betonowe, a na nią podkład. To właśnie od podkładu w dużej mierze zależy m.in.  akustyka podłogi.

Uciszyć stukającą podłogę

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele propozycji podkładów – od tzw. gratisów dodawanych przez sklepy przy zakupie paneli po rozwiązania specjalistyczne. Czym zatem kierować się przy wyborze, by podłoga była jak najbardziej cicha?

-Parametrem, który decyduje o głośności naszej podłogi, jest poprawa akustyczna, czyli mówiąc dźwięki odbite, które słyszymy w pomieszczeniu. Ten parametr często jest mylony z izolacją akustyczną, czyli dźwiękami transmisyjnymi. Izolacja akustyczna wycisza dźwięki w dół – czyli do pomieszczania poniżej tego, w którym zamontowano podłogę, a poprawa akustyczna powoduje, że ciszej jest w pomieszczeniu, w którym podłoga jest ułożona – wyjaśnia Tomasz Mielcarek z firmy directfloor. ­– Zwykle przy wyborze podkładu zależy nam na tym drugim parametrze, ponieważ to on decyduje o komforcie akustycznym w pomieszczeniu.

Zatem jeśli bardziej zależy nam, by ciszej było w naszym mieszkaniu, a nie u sąsiada poniżej, powinniśmy wybrać podkład, który charakteryzuje wysoka poprawa akustyczna. Na ten parametr ma wpływ gęstość podkładu. Im wyższa tym podkład nie tylko lepiej wycisza, ale i jest wytrzymalszy. Dobrym przykładem takich podkładów są maty kwarcowe, które są tak trwałe, że często przy zmianie podłogi nie ma konieczności wymieniania ich na nowe.

- Ten rodzaj podkładu to najbardziej profesjonalne rozwiązanie, które może poprawić akustykę podłogi nawet o 29% - dodaje Tomasz Mielcarek. – Gęstość maty kwarcowej zapewnia jej też bardzo wysoką odporność na obciążenia, co znacznie przedłuża żywotność podłogi – chroni łączenia paneli i pozwala się nimi cieszyć naprawdę długi czas.

Pamiętajmy o tym przy wyborze podkładu pod panele laminowane – by stąpanie po najpiękniejszej podłodze cieszyło nie tylko oko, ale i ucho.

 

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!