Podtynkowe zestawy natryskowe

Podtynkowe zestawy natryskowe

W ostatnich latach w wystroju łazienek króluje minimalizm. Oszczędność w formie i dekoracjach daje przejrzystą, spójną i jednocześnie funkcjonalną aranżację. Podkreślenie subtelnej estetyki jest możliwe dzięki podtynkowym zestawom natryskowym - ukrycie połączeń pozwala na eliminację zbędnych elementów wyposażenia.

Do dużej popularności minimalistycznego wystroju wnętrza przyczyniła się z pewnością lekkość i praktyczność, jaką gwarantuje taka aranżacja. Jednym z zabiegów umożliwiających uzyskanie takiego wystroju, jest zastosowanie podtynkowych zestawów natryskowych. Oryginalna i elegancka forma podkreśli nowoczesny wystrój łazienki. 

W procesie montażu mieszacz i podłączenia zostają ukryte, a widoczny pozostaje tylkouchwyt baterii i ozdobna rozeta. Takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale też praktyczne - zabudowane elementy nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne i długotrwałe oddziaływanie wilgoci. Zabudowany system natryskowy jest również łatwiejszy w pielęgnacji i w utrzymaniu w czystości - ukryte elementy nie wymagają czyszczenia.

Czytaj też: Jak przeprowadzić remont łazienki?

Schowanie elementów instalacyjnych pozwoli oszczędzić miejsce i nada kabinie prysznicowej przestronności, co może być szczególnie istotne w przypadku łazienek o niewielkim metrażu. 

Aby uzyskać pełnię korzyści wynikających z zamontowania natryskowego zestawu podtynkowego, konieczny jest właściwy dobór jego elementów. Na co zwrócić uwagę przy zakupie i o czym pamiętać przy montażu tego typu urządzenia?

Trwałość i niezawodność

Zakup gotowej deszczowni lub natrysku nie daje nam tyle możliwości, ile zagwarantować może samodzienle skompletowanie zestawu podtynkowego. Indywidualny wybór poszczególnych elemetów pozwoli na dobranie głowicy lub talerza natryskowego, mocującego ramienia sufitowego oraz baterii odpowednio do własnych preferencji, potrzeb oraz stylu aranżacji. 

Zabudowanie pewnych elementów wiąże się jednak z kilkoma ważnymi kwestiami - ponieważ dostęp do nich będzie utrudniony, należy zwrócić szczególną uwagę na trwałość i niezawodność wybieranych modeli. Dużą wytrzymałością charakteryzują się mieszacze z głowicą ceramiczną, odporną na rozszczelnienia. Wybór głowicy lub talerza natryskowego powinien być natomiast zdeterminowany przez wyposażenie w system typu easy clean, ułatwiający oczyszczenie mechanizmów z osadu spowodowanego twardą wodą. Ważna jest również możliwość regulacji rodzajów stumieni, tak by każdy użytkownik prysznica mógł dopasować natrysk do swoich preferencji.

Czytaj też: Jak urządzić strefę prysznicową?

Montaż

Natryskowy zestaw podtynkowy montuje się jeszcze przed położeniem glazury. Najpierw należy wybrać miejsce montażu baterii, a następnie doprowadzić tam przewodów z wodą - zimną z prawej strony, a ciepłą z lewej. Optymalna wysokość na umiejscowienie korpusu armatury natryskowej to ok. 120 cm. 

W celu umieszczenia korpusu baterii w ścianie, należy wykuć w niej wnękę, wielkością odpowiadającą rozmiarom armatury. W informacjach dołączanych przez producenta do opakowania baterii znajdziemy informację o dopuszczalnej głębokości montażu. Kolejnym krokiem jest zamocowanie przewodu instalacyjnego z natryskiem. Głowica lub talerz natryskowy powinny znaleźć się na wysokości ok. 210 cm od dna brodzika. Po zakuńczeniu wszystkich prac wykończeniowych, nadchodzi czas na zamontowanie elementów natynkowych - uchwytu baterii natryskowej i zewnętrznej osłony. 

Przed położeniem glazury warto sprawdzić działanie instalacji i jej szczelność. W przypadku, gdy moduły podtynkowe zostały umieszczone zbyt głęboko, możliwe jest naprawienie błędu dzięki zestawowi przedlużający. 

Źródło: Grupa Armatura

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!