Na falach eteru przez klimaty PRL-u

Na falach eteru przez klimaty PRL-u

W Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie oglądać można wystawę "Na falach eteru przez klimaty PRL-u", na której zgromadzono ponad 60 eksponatów, prezentujących krajową produkcję sprzętu audio z lat 1946-1989.

W końcowym okresie PRL-u Polska wytwarzała najlepszy sprzęt audio w Europie Wschodniej. Wystawa jest okazją, by zobaczyć najpopularniejsze w tamtych czasach radia, magnetofony, gramofony i odtwarzacze samochodowe.

Wśród eksponatów znajduje się m.i. pierwsze polskie radio powojenne, Pionier. W zbiorze znajdziemy też przenośny odbiornik Szarotka i pierwszy polski magnetofon, Melodia. Do kolekcji z lat 60-tych należy między innymi będący symbolem epoki Beatlesów i Czerwonych Gitar gramofon Bambino, a także magnetofony Tonette i - legendarny już - ZK 120. W latach 70-tych rozkwit przeżywali producenci polskiego sprzętu audio. Na wystawie, okres ten reprezentują Dama Pik, Kleopatra, Radmor, Amator Stereo, Elizabeth i wiele innych.

Ostatnia dekada PRL to miniwieże, a także jedyny polski walkman - Kajtek.

Tę dużą i niezwykle interesującą wystawę zdobią zdjęcia i atrakcyjne opisy, pełne ciekawostek, przybliżające tamten okres.

Więcej: www.mtip.pl

na falach eteru przez klimaty prlu

Zobacz książki na podobne tematy - do kupienia w naszej księgarni!

łódzkie neony   history of modern design

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Tomek 2015-02-15 21:25:25

Tak, po latach 60'tych, kiedy produkowano tandetny sprzęt klasy popularnej, mniej więcej w połowie lat 70'tych kupiono szereg licencji Thomsona, Grudniga i Sanyo. Sprzęt przenośny aż do początku lat 90'tych to mechanika Grundiga z 1977 roku! Elizabeth to licencja Sanyo wprowadzająca polską elektronikę w erę "kosmiczną" po przedpotopowych sprzętach konstrukcyjnie z lat 50'tych typu "Meluzyna", a które były jeszcze produkowane na początku lat 70'tych!

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!