Wystrój łazienki 2015 - 6 trendów

Wystrój łazienki 2015 - 6 trendów

Obecnie łazienka coraz częściej przybiera postać eleganckiego salonu kąpielowego lub domowego SPA. Jakie trendy będą obecne w wystroju łazienki w nadchodzącym, 2015 roku?

Łazienka wymaga rozwiązań, które zapewnią odpowiednio wysoki poziom higieny oraz intymną atmosferę. Kluczową kwestią staje się wielofunkcyjne wyposażenie dostosowane do preferencji i potrzeb domowników. W 2014 roku trendy w wystroju łazienki obejmowały aranżacje stylizowane, inspirowane geometrycznymi kształtami lub utrzymane w monochromatycznej kolorystyce. Popularnością cieszyły się deszczownie, bezbrodzikowe kabiny oraz ogrzewanie podłogowe. Nadchodzący rok będzie czasem tryumfu dla charakteryzujących się unikalnym wzornictwem rozwiązań, zapewniających oszczędność wody i energii. Wśród prognozowanych trendów można wyróżnić sześć szczególnie istotnych.

Czytaj też: Jak przeprowadzić remont łazienki?

Trend nr 1: Bliżej natury

Paleta zieleni i brązów, drewno i kamień - inspiracje naturą w wystroju łazienki to jeden z najsilniejszych trendów, przejawiający się już od jakiegoś czasu. Choć naturalne materiały pojawiały się wśród dotychczasowych propozycji wykończenia, np. w formie drewnianej obudowy wanny bądź kamiennego gresu, będącego alternatywą dla podłogowych i ściennych płytek, w 2015 roku prognozowany jest wzrost popularności wykorzystania tego typu tworzyw w produkcji wyposażenia. Marmurowe blaty i umywalki, zestawione z elegancką armaturą ozdobioną kamieniami szlachetnymi, sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w stonowanych barwach. Pomysłem wykorzystywanym w przypadku łazienek, w których dominują ciepłe kolory, będą natomiast meble wykonane z jasnego drewna. Ciekawym, choć wymagającym pomysłem jest również umieszczenie w łazience roślin pełniących funkcję ściennych ornamentów. Szczególnie w przypadku dużych pomieszczeń, proponowanym rozwiązaniem, nawiązującym do trendu inspirowanego naturą są tzw. „żywe ściany”, tworzone przy pomocy wiecznie zielonych pędów. Łatwiejszymi w utrzymaniu będą natomiast pojedyncze rośliny doniczkowe, dla których wysoka temperatura i wilgotność stanowią optymalne warunki, np. filodendron lub fikus.

Trend nr 2: Przede wszystkim funkcjonalność

Coraz więcej uwagi zwracamy na dodatkowe funkcje wyposażenia, które wybieramy do naszych domów. Jedną z istotniejszych dla nas kwestii jest oszczędzanie wody i energii, zwiększanie poziomu higieny oraz zapewnienie bezpieczeństwa. W wystroju łazienki coraz większą popularnością cieszą się natryski wyposażone w funkcję samodzielnego czyszczenia osadów kamiennych czy desk z antybakteryjną powłoką. Możliwe, że to właśnie ta grupa produktów - zapewniająca czystość i sterylność w łazienkach - stanie się najważniejszą grupą produktową w 2015 roku. W nowym roku dużą rolę odegra również wyposażenie, takie jak meble czy oprawy oświetleniowe wysoce odporne na negatywne działanie wilgoci.

Czytaj też: Jak urządzić strefę prysznicową?

Trend nr 3: Oświetlenie LED

Dotychczas diody emitujące światło pełniły w wystroju łazienki funkcję dekoracyjną lub występowały jako efektowane podświetlenie wanny lub ram lustra. Pomimo tego, LEDy są również doskonałym źródłem oświetlenia ogólnego. Na ich korzyść przemawia duża żywotność - wybierając oprawę zabezpieczoną przed negatywnym wpływem wilgoci, możemy być pewni trwałości źródła światła pomimo częstego włączania i wyłączania lamp w łazience. Ze względu na rosnącą wagę funkcjonalności, przewiduje się że w 2015 roku wykorzystanie oświetlenia LED w domowych pomieszczeniach sanitarnych będzie coraz bardziej powszechne.

Trend nr 4: Wanna w centrum uwagi

Jak prognozują przedstawiciele National Kitchen and Bath Association, w 2015 roku szczególnie polecanym w przypadku łazienek o dużym metrażu trendem będzie wolnostojąca wanna. W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach sprawdzą się modele o geometrycznych, prostych kształtach. W przypadku pomieszczeń wyposażonych w stylu retro, dobrym wyborem będzie wariant montowany na ozdobnych nóżkach. 

Czytaj też: Jak urządzić łazienkę? Od projektu do realizacji

Trend nr 5: Mniej znaczy więcej

Minimalizm już od kilku sezonów cieszy się sporą popularnością. Wbrew pozorom, wyeliminowanie zbędnych elementów wyposażenia, utrzymanie wystroju łazienki w stonowanej kolorystyce i surowa stylistyka nie wpływają negatywnie na atmosferę pomieszczenia. Ciepły i domowy klimat można uzyskać dzięki właściwemu doborowi materiałów lub oświetlenia. W 2015 roku minimalizm będzie królował przede wszystkim jako odpowiedź na ograniczony metraż wnętrza. Najważniejszą z perspektywy funkcjonalności cechą łazienek urządzonych w tym stylu będzie przejrzystość, uzyskana dzięki zamontowaniu wyposażenia o prostej formie i ograniczeniu liczby widocznych elementów do niezbędnego minimum. Na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę? W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się podwieszane meble i ceramika sanitarna, zestawienie szafki z umywalką, półki montowane we wnękach lub przeszklona kabina prysznicowa.

Trend nr 6: Oszczędzanie przez korzystanie

Kwestia oszczędzania wody i energii jest obecnie jednym z głównych kierunków rozwoju technologicznego wyposażenia łazienkowego. Funkcje zwiększające wydajność stają się standardową właściwością zarówno sprzętów AGD, jak i armatury czy sanitariatów. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się na przykład baterie bezdotykowe, eliminujące ryzyko utraty wody w wyniku złych nawyków domowników. Zwolennikom oszczędnych rozwiązań polecane są także specjalne systemy spłukujące 3/6l, umożliwiające wykorzystanie tylko połowy zbiornika kompaktu WC. Jakich nowości możemy natomiast spodziewać się w 2015 roku? Oszczędność jako trend będzie widoczna przede wszystkim w procesach produkcji wyposażenia. Elementy wykonane z tworzyw podlegających recyklingowi i dodatki z przyjaznych dla środowiska materiałów mogą stać się w przyszłym sezonie pozycją obowiązkową.

Źródło: Grupa Armatura

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!