Wystrój wnętrz - akustyka w garażach

Wystrój wnętrz - akustyka w garażach

Odpowiednia akustyka w aranżacji wnętrz obiektów mieszkalnych i biurowych jest w ostatnim czasie w obszarze zainteresowań zarówno architektów, jak i inwestorów oraz deweloperów. Niestety, często zapomina się o dobrej akustyce w garażach.

Parking podziemny to miejsce, które spada na koniec listy podczas planowania wyposażenia budynku i aranżacji wnętrz. Przestrzenie nie są reprezentacyjne, nie przekładają się więc bezpośrednio na wizerunek biurowca lub budynku mieszkalnego. Dlatego deweloperzy niechętnie inwestują w specjalistyczne rozwiązania, takie jak chociażby sufity akustyczne, by podnieść jakość tych powierzchni. Jednym z efektów jest uciążliwy hałas. Dotyczy to głównie budynków, w których parking podziemny liczy kilka tysięcy mkw. i jest przygotowany tak, by mogło zaparkować kilkadziesiąt aut. Ale nie tylko auta generują niechciane dźwięki. Na podziemnych kondygnacjach ulokowana często bywa instalacja wentylacyjna, a nawet klimatyzacja. Urządzenia klimatyzacyjne w biurowcach montowane są zazwyczaj na dachu, ale aranżacja wnętrz w budynkach mieszkalnych, szczególnie wysokich, niejednokrotnie przewiduje ich umieszczenie w garażu.

Czy to duży problem? Wystarczy przejrzeć, ile skarg na hałas dobiegający z parkingu sygnalizują na forach lokatorzy nawet prestiżowych apartamentowców.  

Najszybszą i najskuteczniejszą metodą wyciszenia garaży jest montaż rozwiązań akustycznych, jak m.in. sufity akustyczne. Producenci sufitów oferują specjalne rozwiązania dedykowane właśnie do parkingów. To płyty, które mają przede wszystkim tłumić hałas, dlatego są ekonomiczne, a nie designerskie – jak ma to miejsce w przypadku sufitów dedykowanych do aranżacji wnętrz reprezentacyjnych. Rockfon posiada linię Facett, charakteryzującą się najwyższymi parametrami w zakresie pochłaniania dźwięków. Płyty te posiadają najwyższą klasę A. Są lekkie i łatwe do przycinania, więc ich montaż w funkcjonującym już budynku przebiega sprawnie, bez konieczności zamknięcia parkingu. Moduły Facett dostępne są też w dużych wymiarach 1200x600 mm co znacznie przyspiesza instalację całości sufitu. W zależności od poziomu hałasu, mogą mieć różną grubość – od 40 do 100 mm – a tym samym, odpowiednio skutecznie wyłapywać niechciane odgłosy pochodzące z aut i instalacji.

Cichy parking w Amsterdamie

Przykładem świadomego podejścia do tego, że o komfort akustyczny osób przebywających na terenie budynku warto dbać także na parkingu, jest inwestor centrum handlowego Diemerplein w Amsterdamie. Na całej powierzchni sufitu zamontowano tu sufit akustyczny Facett. Instalacje wykonano już na etapie oddawania centrum do użytku, choć montaż konstrukcji sufitu podwieszanego możliwy jest także w funkcjonujących od dawna obiektach.

W dużych obiektach komercyjnych jak galerie handlowe, biurowce, hotele, ale także budynkach mieszkalnych rozwiązania techniczne muszą zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dotyczy to także z przyczyn oczywistych kondygnacji podziemnych, na których parkuje kilkadziesiąt aut. Sufity podwieszane powinny więc spełniać najwyższe wymagania m.in. posiadać najwyższą klasę reakcji na ogień A1. Wymogi te spełniają rozwiązania Rockfon, ponieważ płyty wykonane są ze skalnej wełny mineralnej, która jest materiałem niepalnym.

Na co jeszcze powinni zwrócić uwagę deweloperzy, którzy myślą o wyciszeniu parkingu? Sufity z wełny mineralnej mają też pełną stabilność wymiarową i odporność nawet w bardzo dużej wilgotności powietrza. Te parametry są szczególnie pożądane właśnie w garażach, gdzie zazwyczaj panuje dużo wyższa wilgotność niż w częściach handlowych lub mieszkalnych.

Artykuł sponsorowany
Źródło: Rockfon

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!