Polski dizajn - Na Zachętę - 10.12.2014

Polski dizajn - Na Zachętę - 10.12.2014

Już niedługo, 10 grudnia o godzinie 18, w warszawskiej Zachęcie odbędzie się spotkanie wokół książki Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013.

Autorami książki jest Czesława Frejlich i Dominik Lisik. Goście środowego spotkania poświęconego książce i dizajnowi usłyszą historię powstania pierwszego tak obszernego kompendium wiedzy o współczesnym polskim wzornictwie.

Niemal 120 produktów autorstwa 90 dizajnerów zebranych w jednej publikacji oraz wywiady z najbardziej znaczącymi postaciami polskiego dizajnu - Tomaszem Rygalikiem, Oskarem Ziętą, Bartoszem Piotrowskim, Renatą Kalarus, Michałem Łojewskim i innymi. Książka dokumetuje też zmiany, jakie na przestrzeni ostatnich lat zaszły w polskim wzornictwie.

Dodatkowo, podsumowuje i zamyka okres, kiedy dizajn przestał być postrzegany jako sztuka i trafiła do powszechnej świadomości Polaków. Książka pokazuje, że niewątpliwy sukces polskiego meblarstwa nie jest jedynym osiągnięciem naszego wzornictwa. Projektujemy urządzenia specjalistyczne i AGD, zabawki i lampy, ubrania, a konstruowane według koncepcji polskich dizajnerów pociągi jeżdżą po Europie.

Zdobycie wiedzy o polskim dizajnie wymaga dobrego przewodnika - a takim jest właśnie album Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013, który nie pomija żadnego z istotnych zjawisk w rodzimym wzornictwie i ukazuje najlepsze produkty ważnych projektantów. Z zamieszczonych wywiadów dowiemy się, co zdaniem polskich projektantów odróżnia dobry projekt od słabego, co w polskim wzornictwie wymaga poprawy i dlaczego oraz co może przynieść przyszłość. Najlepsi specjaliści w swojej dziedzinie opowiadają, jak projektować fotel, pociąg, łódź, jak stworzyć markę modową. Dizajnerzy zdradzają też jakie wartości, tradycje i metody mają udział w ich pracy koncepcyjnej.

Zaprojektowane. Polski dizajn 2000–2013 to uzupełniona o nowe treści, polskojęzyczna wersja publikacji Czesławy Frejlich i Dominika Lisika Polish Design: Uncut, opracowanej w 2013 roku przez 2+3D dla Instytutu Adama Mickiewicza.

Więcej: www.zacheta.art.pl

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!