Aranżacja wnętrz - sale zabaw dla dzieci

Aranżacja wnętrz - sale zabaw dla dzieci

Właściwe aranżacja wnętrz jest w stanie zapewnić odpowiednie wyciszenie hałasu we wnętrzu, a tym samym wpłynąć na większy komfort przebywania w pomieszczeniu. Wielu rodziców właśnie ze względu na gwar i harmider szerokim łukiem omija sale zabaw dla dzieci w centrach handlowych, czy innych obiektach.

Swobodna zabawa dzieci nie jest jedyną przyczyną zgiełku w salach zabaw. Równie istotny wpływ na powstawanie wysokiego poziomu hałasu jest zła aranżacja wnętrz, a konkretnie - nieodpowiednie przygotowanie akustyczne. Skutkiem jest gwar dochodzący do poziomu nawet 80 dB, a więc niebezpiecznego dla słuchu. Można temu zapobiec, montując sufity akustyczne tłumiące niechciane dźwięki.

Sale zabaw dla dzieci są w ostatnich latach jednym z bezpieczniejszych pomysłów na nowy biznes. W galeriach handlowych, jako uzupełnienie części rozrywkowej, powstają ogromne przestrzenie, których aranżacja wnętrz zachęca do dziecięcych zabaw. Ale nie brakuje też mniejszych osiedlowych sal zabaw. Początkowo ta branża rozwijała się w dużych miastach, ale dziś „kulkolandie” coraz częściej pojawiają się też w mniejszych miejscowościach. To odpowiedź na potrzebę organizowania urodzin dzieci poza domem, ale też pomysł na spędzenia czasu w okresach kiedy pogoda nie zachęca do zabaw na powietrzu. 

Część rodziców sale omija szerokim łukiem. Inni, choć wybierają się tam regularnie, też narzekają. Łączy ich niechęć do hałasu, jaki panuje w salach zabaw. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że bawiące się dzieci zawsze robią dużo szumu i krzyków wokół. Główna przyczyna to nieodpowiednie wyposażenie obiektów. Rozwiązaniem tego problemu są sufity akustyczne, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie poziomu hałasu.

Hałas - ze szkodą dla dzieci

Właściciele sal zabaw, planując aranżację wnętrz, w pierwszej kolejności myślą o doborze odpowiednich zabawek, zjeżdżalni i całego sprzętu, z którego będą korzystać dzieci. Musi być odpowiednio bezpieczny i posiadać wymagane prawem atesty. W drugiej kolejności ważny jest wystrój – odpowiednia kolorystyka, rysunki na ścianach, kolorowe wykładziny. Świadomość, że
o bezpieczeństwie maluchów w sali decyduje też odpowiednia akustyka, jest praktycznie zerowa. Niezmiernie rzadko zdarza się, że sala planowana jest także pod kątem odpowiedniego wyciszenia i pochłaniania dźwięków, które zapewniają sufity akustyczne. A to duży błąd - hałas w takich miejscach – podobnie jak w szkołach – dochodzić może nawet do 80-90 dB, czyli porównywalnie do dźwięków z ruchliwej ulicy lub trąbienia klaksonu. Negatywny wpływ na słuch jest więc oczywisty. Tymczasem, małe dzieci są dużo bardziej wrażliwe na hałas nie tylko pod kątem słuchu, ale też systemu nerwowego.

Na co więc powinni zwracać uwagę rodzice wybierając salę do zabawy dla swoich maluchów? Przede wszystkim na jej akustykę. Czasem jednak poza własnymi doznaniami trudno jest ocenić, czy sala jest odpowiednio wyposażona. Na pewno powinny znajdować się w niej elementy pochłaniające hałas – akustyczne sufity podwieszane oraz miękkie wykładziny.

Rozwiązania techniczne

Projektanci, dobierając materiały do aranżacji wnętrz dla dzieci, powinni szukać sufitów akustycznych charakteryzujących się najwyższym współczynnikiem tłumienia niechcianych dźwięków. Takie rozwiązania z najlepszej kategorii pochłaniania dźwięków (klasy A) ma m.in. Rockfon. Linia płyt sufitowych Sonar posiada współczynnik pochłaniania dźwięków na poziomie 1,00 αw, czyli najwyższym możliwym. Instalacja sufitów podwieszanych możliwa jest w nowych obiektach, ale też w salach już istniejących. By jeszcze lepiej zadbać o komfort akustyczny dzieci i rodziców, właściciele sal zbaw sięgnąć mogą po dodatkowe rozwiązania niwelujące hałas montowane na ścianach – tzw. absorbery ścienne. Takie płyty z serii VertiQ mają specjalną powłokę, która sprawia, iż są odporne na uderzenia, co podnosi czas ich użytkowania w pomieszczeniach, gdzie bawią się dzieci.

Montaż sufitów podwieszanych w chwili obecnej jest najskuteczniejszą metodą obniżenia poziomu hałasu w salach zabaw. Nie likwiduje przyczyny problemu jaką jest śmiech i krzyki dzieci, które są nieodłącznym elementem dobrej zabawy, ale znacznie podnoszą jakość warunków akustycznych w pomieszczeniu. Hałas przestaje być tak męczący i niebezpieczny. 

Artykuł sponsorowany
Źródło: Rockfon

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!