Jak urządzić łazienkę? Od projektu do realizacji

Jak urządzić łazienkę? Od projektu do realizacji

Możliwość urządzenia łazienki lub innego pomieszczenia od podstaw z jednej strony daje wygodę realizacji wielu własnych pomysłów, z drugiej zaś stanowi nie lada wyzwanie, wymagające sporych nakładów czasu i pieniędzy.

Przy aranżacji łazienki, dużą wagę przywiązujemy do estetyki pomieszczenia i wybranego wyposażenia. Odpowiedni dobór płytek ceramicznych, armatury, sanitariatów i mebli oraz dbałość o detale i dodatki, pozwala na zachowanie spójności wystroju wnętrza. Często zapominamy przy tym o dbałości o sprawną instalację i odpowiednich parametrach wyposażenia, dostosowanych do potrzeb domowników. 

Kluczem do zahowania równowagi między atrakcyjnością i estetyką wnętrza a jego ergonomią jest opracowanie dokładnego planu działania, który uwzględniał będzie poszczególne etapy - od przygotowania projektu łazienki, poprzez wybór wyposażenia, sporządzenie dokumentacji technicznej, aż po prace instalacyjne, wykończeniowe i montażowe. Jak skoordynować poszczególne fazy urządzania łazienki, by osiągnąć zadowalający efekt końcowy?

Etap pierwszy: Przygotowanie pierwszego projektu i wybór wyposażenia

Wstępny plan łazienki to próba zwizualizowania początkowych koncepcji i pomysłów. Na tym etapie dokonujemy umownego podziału na strefę mokrą (sanitarno-kąpielową) i suchą (wypoczynkową), uwzględniając tym samym punkty, które będą wymagały dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią. Pierwszy z obszarów, obejmujący umywalkę, WC, bidet i prysznic, z racji częstego użytkowania lokalizujemy zwykle najbliżej wejścia. Specyfika wykonywanych czynności i ryzyko zachlapania determinują konieczność wykorzystywania w tym miejscu materiałów odpornych na działanie wody. W strefie suchej znajdują się natomiast szafki z kosmetykami, sprzętem elektronicznym i ręcznikami, kosz na pranie czy pralka. Wstępne rozplanowanie umiejscowienia urządzeń i sanitariatów ułatwi nam późniejsze prace instalacyjne oraz zakup odpowiedniego wyposażenia. Z uwagi na intensywną eksploatację łazienkowych sprzętów, warto gruntownie przemyśleć ich wybór.

Szczgólną uwagę należy zwrócić na dopasowanie poszczególnych elementów do całości wystroju. Ryzyko niedopasowania kolorów, wymiarów lub stylistyki zostanie zminimalizowane, jeśli całe wyposażenie zostanie wybrane z oferty jednego producenta. Nie bez znaczenia jest też trwałość wykorzystywanych materiałów. Odporna na wilgoć płyta MDF nada się do produkcji mebli łazienkowych, natomiast szkliwiona ceramika sanitarna jest idealna do umywalek, WC, czy bidetów. Wykonana z mosiądzu armatura z ceramicznym regulatorem sprawdzi się natomiast w strefie umywalkowej oraz wannowej. 

Etap drugi: Sporządzenie dokumentacji technicznej

Precyzyjne zaprojektowanie rozkładu łazienki w oparciu o specyfikę pomieszczenia i planowane instalacje ułatwi przeprowadzenie późniejszych prac, takich jak montaż ciągów wodnych i innych podłączeń. Dokumentacja techniczna pozwala również na ograniczenie ryzyka popełnienia błędów, powstałych w wyniku niedoinformowania osób wykonujących zlecenie. Do stworzenia dobrego projektu przydatna może okazać się znajomość wymiarów, które zapewnią wygodne korzystanie z łazienkowych sprzętów. W strefie umywalkowej, przestrzeń przed sanitariatem powinna wynosić minimum 110 cm długości i 65 cm szerokości. W zależności od ksztaltu ceramiki, optymalna wysokość jej zawieszenia waha się między 75 a 95 cm. W przypadku strefy kąpielowej, wolna przestrzeń powinna mieć wymiary co najmniej 70 na 90 cm. Zachowanie tych wielkości pozwoli na ergonomiczne urządzenie i komfortowe korzystanie z łazienki. 

Etap trzeci: Prace instalacyjne

Jeszcze przed rozpoczęciem prac montażowych, konieczne jest podjęcie ostatecznej decyzji co do wyposażenia. Niektóre sprzęty, takie jak: sanitariaty podwieszane, armatura podtynkowa czy panele prysznicowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Rodzaj prac montażowych zdeterminowany jest również przez wybrany sposób ogrzewania. Inaczej trzeba podejść do instalacji ogrzewania podłogowego, inaczej do tradycyjnego grzejnika. Na tym etapie warto rozważyć również konieczność zamontowania dodatkowej wentylacji. Znajdzie ona zastosowanie szczególnie w małych, często użytkowanych łazienkach. Najwięcej wątpliwości wzbudza jednak układ elektryczny i jego późniejsze funkcjonowanie w trudnych warunkach pomieszczenia. W tej kwestii konieczne jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty, który przeanalizuje układ pomieszczenia pod kątem stref największego zagrożenia i dopasuje parametry i stopień ochrony instalacji.

Etap czwarty: Wykończenia

Etap prac wykończeniowych to moment, w którym nasz wizja przybiera realnych kształtów. Płytki ceramiczne, gres, kamień naturalny, a nawet drewno – wybór materiału pozwoli nam na zaaranżowanie wystroju łazienki w konkretnym stylu. I tu pamiętajmy jednak o odpowiednim zabezpieczeniu przed negatywnym działaniem wilgoci, które wpływa nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale również poziom bezpieczeństwa. Jeszcze przed ułożeniem płytek na ścianie, należy nałożyć warstwę ochronną w postaci zaprawy izolacyjnej, folii w płynie lub masy uszczelniającej. Warto także sprawdzić stopień nasiąkliwości wybranego przez nas materiału wykończeniowego. W przypadku płytek ściennych wynosi ona zwykle ok. 10%, przy wariantach podłogowych sprawdzą się te o nasiąkliwości mieszczącej się w granicach od 3 do 6%. Ostatnim etapem prac jest zamontowanie wyposażenia i dobranie dodatków oraz elementów dekoracyjnych.

Źródło: Grupa Armatura

Komentarze

Ilość komentarzy: 3

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

tymek 2016-02-27 15:30:33

jestem świeżo po remoncie łazienki, postawiłem na stelaz podtynkowy marki Roca - jestem zadowolony ze postawiłem na to rozwiazanie

Marek 2019-03-14 10:41:50

u mnie obyło się bez projektanta, sam wszystko wymyślałem, z ekipą remontową bywało różnie więc nie będę ich polecał, meble mam z ikei - tu obyło się bez problemów no i lustro ledowe - od artformy - na wymiar, robi efekt całej łazienki. a i oczywiście wymarzona betonowa ściana!

Ania 2019-09-20 20:50:26

Mi najwięcej czasu zajął etap czwarty-wykończenie. Bardzo długo szukałam modnych i nowoczesnych dodatków, które dopełniłyby wnętrze, w końcu trafiłam na homedome.pl Tam znalazłam wszystko :)

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!