Festiwal Tkanin w Concordia Design - po raz pierwszy w Polsce

Festiwal Tkanin w Concordia Design - po raz pierwszy w Polsce

Od 14 do 16 listopada w Concordia Design w Poznaniu odbędzie się pierwszy w Polsce Festiwal Tkanin. Premierowa edycja Festiwalu nosi nazwę Konteksty łącząc różne obszary, w których tkaniny grają główną rolę. W programie specjalnie zaprojektowana wystawa, warsztaty, panele edukacyjne i dyskusje z ekspertami, rodzinna niedziela dla dzieci, kuratorskie oprowadzanie, działania w przestrzeni miejskiej.

Festiwal to ludzie – twórczyni i pasjonatka tkanin Małgorzata Bernady zaprosiła ekspertów, którzy będą dzielić się swoim doświadczeniem m.in.: Aleksandrę Gacę – projektantkę tekstyliów i tkanin, dr Dorotę Taranek prezentującą swoje żakardy i ręcznie malowane jedwabie w galeriach w Polsce i za granicą, przedstawicieli najlepszych światowych marek tkanin. Wydarzeniem Festiwalu będzie także art performance francuskiego duetu ID Textile, który za pomocą obrazu i muzyki ożywia tkaniny  pokazując swoje spektakle na całym świecie. Swój patronat merytoryczny potwierdził już Instytut Włókiennictwa w Łodzi.

Przemilczane możliwości

Tkanina to cicha bohaterka każdego dnia, widoczna, ale nieuświadomiona obserwatorka codzienności, szara eminencja designu. Pomysł na stworzenie Festiwalu Tkanin powstał z potrzeby pokazania potencjału polskiej tradycji tekstylnej oraz światowych trendów i  możliwości projektowych oraz użytkowych, jakie na co dzień stwarza tkanina. Główną ideą tego wydarzenia jest wymiana doświadczeń między użytkownikami tkanin, jej producentami i projektantami. Pomimo swojego profesjonalnego charakteru wydarzenie zaangażuje nie tylko tych, którzy świat tkanin i designu znają od kuchni. Program zbudowano w taki sposób, aby uruchomić przestrzeń miejską  – w końcu tkanina uczestniczy w codzienności absolutnie każdego z nas. Ambicją organizatorów jest włączenie w to wydarzenie innych miejsc związanych z sztuką, designem czy historią włókiennictwa. Podczas trwania Festiwalu tkanina silnie „zaznaczy swoją obecność”w spotkaniu przy kawie w restauracji, natkniemy się na nią w muzeum, w parku, a nawet w… salonie samochodowym.

Kontekstualność – tekstualność

Temat tegorocznego festiwalu – „Konteksty”, pokazuje różne oblicza, w których pojawia się codziennie tkanina. Oprócz uczestniczenia w codzienności: obicia kanap, tekstyliów czy ubrań tkanina może stać się zaskakującym tworzywem twórczym, ciekawym pomysłem na stworzenie nowej marki, a nawet... skutecznym narzędziem marketingowym. Wydzielono kilka obszarów tematycznych, wokół których skupiać się będą panele dyskusyjne, spotkania z ekspertami, debaty, wystawa, warsztaty oraz działania artystyczne.

- Tkanina codzienna – „niewidzialny” uczestnik życia
- Nowe spojrzenie na dekoracyjny aspekt tkanin – pokazanie różnych kontekstów, kolorów, funkcji i struktur
- Możliwości stylizacyjne tkaniny – zmiana rzeczywistości
- Wpływ tkaniny na otoczenie – tkanina jako plastyczny budulec
- Trzeci wymiar tkaniny – współczesna interpretacja tkaniny
- Tkanina jako środek artystycznego wyrazu – inspiracje
- Skuteczne narzędzie marketingowe – tkanina i jej wpływ na pozycjonowanie i wartość przedmiotów lub usług.

Więcej: www.festiwaltkanin.pl

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

marcoo 2020-04-24 05:12:26

Your page is very cool, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!