Dni Dizajnu - 27-28.09.2014

Dni Dizajnu - 27-28.09.2014

Hasło tegorocznej edycji odnosi się do zagadnień związanych z przestrzenią i  jej użytkownikami. Czy to otwarta przestrzeń miejska, czy wewnątrz obiektów, zawsze wiąże się nierozerwalnie z osobami, które ją użytkują ­ – młodszymi, starszymi, pełno- i niepełnosprawnymi.  Chcemy więc w tym roku zwrócić szczególną uwagę na to, jak ważne jest dobre, przemyślane i estetyczne kształtowanie każdej przestrzeni oraz rozważyć, w jaki sposób może pomóc w tym współczesna architektura i design.

Poprzez szereg zaplanowanych wydarzeń będziemy starali się  przełamać stereotypowe twierdzenie, że design jest tylko dla wybranych! Pokażemy, że jest on obecny w życiu codziennym, że korzystamy z niego w sytuacjach codziennych oraz jak dzięki niemu urozmaica się nasze życie.  

Dzięki odpowiednio dobranym nowym wystawom i bogatej ofercie  warsztatów dla wszystkich będziemy się starali osiągnąć założony cel - przekazać naszą uzasadnioną miłość do dobrego wzornictwa i architektury modernizmu.

Nowa wystawa Made in Poland, prezentująca najpopularniejsze wytwory i wzory z polskiej ikonosfery, uświadomi nam, że przedmioty znanych marek, którymi posługujemy się od lat, zaprojektowane zostały przez projektantów, tak by były jak najbardziej funkcjonalne i estetyczne. Wszystkie prezentowane na wystawie obiekty to znane i cenione marki –  kosmetyki, produkty spożywcze czy też elementy tradycyjnego stroju. Wszystkie zostały wybrane ze względu na swoją długoletnią historię, ale przede wszystkim dlatego, że wciąż są obecne w naszym środowisku wizualnym – są produkowane, wytwarzane, ewoluują, zmieniają się, rozwijają, stanowią źródło inspiracji.

Wystawa Made in Poland będzie prezentacją odnoszącą się również do historii przedsiębiorczości – szczególnie do wytwórczości i wzornictwa związanego z Centralnym Okręgiem Przemysłowym, które stanowią dla wystawy kontekst wynikający z miejsca.  Stalowa Wola to miasto mocno kojarzone z wyrobami Huty Stalowa Wola.  W innych ośrodkach byłego COP również  produkowano wyroby będące na ówczesne czasy najlepszymi osiągnięciami myśli technicznej, wykorzystujące innowacyjne zdobycze technologiczne i projektowe.

Zagadnienia związane z wytwórczością w COP szerzej przedstawione zostaną na konferencji naukowej pt. Modernistyczna architektura i wzornictwo Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Zaproponowany program konferencji będzie spójny z bliskimi miastu ideami i ideą Dni Dizajnu, gdzie poprzez naukowe dyskusje chcemy promować architekturę modernizmu, dobre rozwiązania projektowe, wzornictwo oraz przemyślane kształtowanie przestrzeni, uwzględniające potrzeby wszystkich użytkowników, również na polu naukowym.

Nie sposób nie zauważyć, że żyjemy dziś w czasach, w których coraz częściej chcemy otaczać się ładnymi, dobrze zaprojektowanymi przedmiotami. Zmęczeni zalewem tanich, jednorazowych, mało ciekawych przedmiotów, poszukujemy zarówno oryginalności jak i solidności wykonania. A właśnie takie są projekty współczesnego dizajnu, balansujące na granicy sztuki i nowej technologii – dokładnie przemyślane i wypracowane. Na wystawie Polished up będzie można zobaczyć właśnie takie przykłady zwykłych/niezwykłych rzeczy –­ umywalka, kanapa, lampka, fotel – z których każdy z nas korzysta na co dzień, jednak te prezentowane na wystawie, dzięki solidnemu wykonaniu i nieco innej estetyce, stanowią najlepsze, docenione i wdrożone do produkcji przykłady polskiego dizajnu.

Kolejna ekspozycja SZTUKA PRZEMYSŁ RZEMIOSŁO będzie prezentować najnowsze projekty porcelany stworzone w Ćmielów Design Studio Marka Cecuły. 

W tym roku przygotowujemy także specjalną ofertę dla najmłodszych. W strefie dla dzieci znajda się dwie  wystawy okraszone bogatą ofertą warsztatową. Pierwsza z nich to oferta firmy Boomini – bajeczne domki dla lalek, uczące od najmłodszych lat zasad urządzania wnętrz. Domki z zestawem mebelków do samodzielnego układania przez dzieci, pozwalają rozwijać dziecięcą wyobraźnię, funkcje społeczne, oraz kształtować poczucie estetyki i zamiłowanie do piękna. Druga wystawa – Papierowe Miasto – ma zainteresować dzieci tematami związanymi z miastem, jego architekturą i urbanistyką.  Wystawa będzie pobudzać kreatywność,  gdyż to dzieci staną się współtwórcami wystawy, aktywnie uczestniczącymi w tworzeniu miasta. Będą składać tekturowe elementy miasta  Stalowa Wola – miniaturowe domki, ulice, parki, a w miarę upływu czasu wystawa będzie się zmieniać, rosnąć w nowe obiekty, jak w prawdziwym życiu.

Szczególne miejsce w programie zajmą warsztaty dla rodzin, w których główną rolę będzie odgrywał przyjemny dla wszystkich temat związany z kulinariami oraz przygotowywaniem i dekorowaniem stołów na różne okazje.

Będziemy m.in. goscić Institute of Design Kielce w ramach kolejnej edycji Zapraszamy do stołu

www.zapraszamydostolu.com

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!