Pamiętać o dziełach utraconych - konkurs na koncepcję gadżetów

Pamiętać o dziełach utraconych - konkurs na koncepcję gadżetów

Instytut Adama Mickiewicza na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji gadżetów zainspirowanych dziełami sztuki utraconymi przez Polskę w czasie II wojny światowej. Projekty można składać do 29 września 2014 roku.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 roku gromadzi dane na temat dóbr kultury utraconych z terenów Polski w granicach po 1945 roku oraz podejmuje działania mające na celu ich odzyskanie. Prowadzony przez Ministerstwo jedyny ogólnopolski rejestr ruchomych dóbr kultury obejmuje dwadzieścia trzy działy, w tym: malarstwo, rzeźbę, grafikę, meble, tkaniny, porcelanę, szkło, złotnictwo, militaria, zbiory numizmatyczne i archeologiczne. Do chwili obecnej wpisano już blisko 63 000 pozycji. Dużą część zarejestrowanych strat stanowi malarstwo. Poszukiwanych jest prawie 7000 obrazów polskich twórców w tym: 47 obrazów Aleksandra Gierymskiego, 36 Jana Matejki, 59 Jacka Malczewskiego, 29 Stanisława Wyspiańskiego, 130 Kossaków. Wśród dzieł malarstwa obcego pojawiają się nazwiska takie jak: Rubens, Rembrandt czy Dürer.

Czytaj też: Przenośny system wystawienniczy - konkurs na projekt

Informacje o utraconych dziełach sztuki publikowane są w serii wydawniczej Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Straty Kultury Polskiej. Katalogi strat wojennych wysyłane są do muzeów, domów aukcyjnych, polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, zagranicznych placówek kulturalnych oraz rządowych i pozarządowych organizacji zajmujących się badaniami proweniencyjnymi. Tematykę utraconego w wyniku II wojny światowej dziedzictwa, popularyzuje również przygotowywany razem ze Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR projekt Muzeum Utracone.

Do dziś dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dokumentacji zgromadzonej w ministerstwie do kraju powróciło kilkadziesiąt cennych obiektów, w tym m.in.: głośny powrót ostatnich lat, obraz Aleksandra Gierymskiego Żydówka z pomarańczami, który odzyskano z Niemiec w 2011 r. ; obrazy Juliana Fałata Przed Polowaniem w Rytwianach i Naganka na polowaniu w Nieświeżu ze Stanów Zjednoczonych w 2011 r. ; oraz obraz odzyskany w tym roku z Niemiec: Schody pałacowe Francesco Guardiego. Wszystkie te prace obecnie znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Pragnąc popularyzować wiedzę na temat restytucji dóbr kultury, Instytut Adama Mickiewicza na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił konkurs na dwie linie gadżetów promocyjnych, zainspirowanych dziełami sztuki utraconymi przez Polskę w czasie II wojny światowej. Linia pierwsza, ekskluzywna, ma być skierowana m. in. do dyplomatów, ekspertów, kolekcjonerów, antykwariuszy, muzealników, historyków sztuki oraz osób zasłużonych dla polskiego dziedzictwa narodowego. Z kolei druga ma być uniwersalna i skierowana  do szerokiej publiczności – przede wszystkim do osób zainteresowanych kulturą i sztuką.

Czytaj też: Konkurs na wnętrze inspirowane projektantem mody

Powstałe upominki mają być przedmiotami użytkowymi lub kolekcjonerskimi pamiątkami, do stworzenia których inspiracją będzie między innymi 50 najcenniejszych polskich strat wojennych, które wciąż są poszukiwane.

Konkurs skierowany jest do projektantów – mogą w nim brać udział osoby indywidualne, jak i grupy projektowe. Uczestnicy konkursu mogą składać prace konkursowe zarówno na jedną linię gadżetów, jak również na obie. Projekty oceniane będą przez jury składające się z przedstawicieli Instytutu Adama Mickiewicza, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ekspertów zewnętrznych. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Komisja przyzna dwie nagrody w wysokości 25 000 i 20 000 zł. Prace konkursowe należy składać w siedzibie Instytutu Adama Mickiewicza, przy ul. Mokotowskiej 25 w Warszawie. Termin składania zgłoszeń upływa 29 września 2014 roku, o godz.10.00.

Więcej informacji o utraconych dobrach kultury: www.dzielautracone.gov.pl   
Szczegółowe informacje o konkursie: www.iam.pl
Regulamin konkursu: www.iam.pl
Materiały prasowe do pobrania: www.iam.pl/biuro-prasowe

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!