HOT

Dobry design to taki, który nie tylko zachwyca wyglądem - wywiad z Mirosławem Nizio

Dobry design to taki, który nie tylko zachwyca wyglądem - wywiad z Mirosławem Nizio

Do 12. września 2014 roku można zgłaszać prace w konkursie 3xR: reuse, recycle, remake organizowanym przez markę Nizio Interior i Fundację Nizio. O tym, czego jury będzie szukało w projektach oraz o źródłach własnych inspiracji opowiada Mirosław Nizio - założyciel Fundacji oraz Nizio Interior.

Jak narodził się pomysł zorganizowania Konkursu?

Konkurs 3xR jest naturalną konsekwencją zainicjowania tego obszaru działalności Nizio Interior, jaką jest promocja dobrego, młodego designu. Wiemy, że polskie wzornictwo ma się coraz lepiej, coraz głośniej o nas w świecie, realizujemy sporo ciekawych projektów i mamy masę uzdolnionych designerów. A jednak w kontekście „młodych zdolnych” trzeba nie tylko chwalić, ale też realizować ich projekty.

Czego będzie Pan szukał w zgłoszonych projektach? Jaki powinien być zwycięski projekt?

Na pewno wspomnianej świeżości w podejściu do projektowania. Chcemy też, żeby było to wzornictwo z potencjałem i na najwyższym poziomie – zarówno koncepcyjnym, technicznym, jak i materiałowym. Czyli chodzi nie tyle o spektakularność projektu, co o jego jakość w różnych wymiarach. Na pewno wraz z jurorami szukać będziemy projektu, który wspólnie będziemy mogli nazwać co najmniej bardzo dobrym. Myślę, że co do tego będziemy zgodni – dobry design to taki, który nie tylko zachwyca wyglądem, ale jest przemyślany i funkcjonalny.

Sformułowanie "dobry polski design" zdaje się występować coraz częściej. Co sprawia, że w polskich projektantach drzemie tak duży potencjał?

Wcale nie dziwi mnie to coraz częstsze pojawianie się w publikacjach takiego sformułowania. Sam dostrzegam ten „dobry polski design” i potencjał, jaki drzemie w młodych, niezmanierowanych jeszcze twórcach, którym „się chce” - projektować, walczyć o realizowanie pomysłów, co przecież nie jest wcale łatwe. Ale wracając do pytania – po latach 90., kiedy Polacy byli nastawieni na bogacenie, wchodzili w zupełnie nową rzeczywistość, nadeszła kolejna dekada i mogliśmy zająć się czymś więcej, potrzebami wyższego rzędu. Po zachłyśnięciu się Zachodem zaczęliśmy się zastanawiać co sami możemy zrobić, zaczęliśmy pracować nad własnym designem, własną architekturą. Ale nie tylko, bo Polska zaczęła sobie wyrabiać markę w wielu innych dziedzinach. Jednak sporo jeszcze mamy do zrobienia z potencjałem, bo nadal zbyt często nie przekłada się on na projekty i produkty. Dlatego powstał konkurs 3xR i marka Nizio Interior.

Czy koncepcja 3xR to pewnego rodzaju próba ocalenia zużytych przedmiotów od zapomnienia? Czy jest coś, co miało szczególny wpływ na jej powstanie?

Trochę tak jest, że koncepcja ta wzięła się z chęci ocalenia dawnych przedmiotów, nadania im nowych znaczeń, zastosowań. Powtarzam często, że 3xR: reuse, recycle, remake to idea przywracania do użytku tego co dobre, wartościowe, funkcjonalne. W pewnym sensie dajemy przedmiotom drugą szansę, drugie życie. A tym samym pokazujemy ich użytkownikom nową jakość zamkniętą w klasycznej formie. Idea ta zawsze była mi bliska. Na długo przed tym zanim zanim zostałem architektem i projektantem mebli – jeszcze jako nastolatek – pracowałem w warsztacie stolarskim ojca, podglądałem jego projekty i wykonywałem własne. Potem – w czasie studiów w Stanach Zjednoczonych – zajmowałem się renowacją mebli. Wszystkie zdobyte w tamtym czasie doświadczenia, także szacunek do klasycznych form, materiałów i solidnej rzemieślniczej pracy, owocują dziś. Dają podstawę do pracy i stanowią punkt wyjścia do poszukiwania nowych, ciekawych rozwiązań.

Skąd czerpie Pan inspiracje do swoich projektów? Są one wynikiem długich przemyśleń, czy pojawiają się raczej spontanicznie?

Inspirują mnie przede wszystkim stare przedmioty, te klasyczne formy do których chętnie zawsze wracam i które od dziesięcioleci uważam za doskonałe. Inspiruje mnie także możliwość ich twórczego przekształcania, tak jak robimy to w ramach Nizio Interior. Solidna konstrukcja dobrego projektu nie wymaga poprawek, ale może być bazą do eksperymentów. Czasem gdy widzę stary przedmiot, mebel, wiem od razu co chciałbym z nim zrobić. Czasem projekt rodzi się podczas spontanicznego rysowania i dopiero po jakimś czasie znajduję przedmiot, który pasuje do projektu. W inspiracjach nie ma więc reguły.

Rozmawiała: Małgorzata Kurczak

Konkurs 3xR: reuse, recycle, remake
Zgłoszenia do 12.09.2014
Więcej: www.niziointerior.pl/pl/konkurs

Wortal Sztuka-wnetrza.pl jest patronem wydarzenia

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!