Uwolnić projekt

Uwolnić projekt

"Uwolnić projekt" to nowy model produkcji i dystrybucji dóbr materialnych w oparciu o wolne licencje Creative Commons oraz relacje jakie użytkownik nawiązuje z lokalnym rzemieślnikiem-wytwórcą. Punktem wyjścia jest refleksja nad koncepcją całościowego spojrzenia na rzemiosło, jego wytwory, twórców i użytkowników. Reprezentował ją poprzez działalność naukową i badawczą Piotr Szacki, wieloletni pracownik naukowy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, zgłębiając istotę ludowego rzemiosła i propagując je w formie autorskich wystaw, tekstów, filmów, wywiadów z badań terenowych.

Interdyscyplinarny projekt "Uwolnić projekt" będzie polegał na opracowaniu współczesnych wersji dawnych, tradycyjnych wytworów rzemieślniczych znajdujących się w Magazynie Gospodarki Podstawowej i Rzemiosła Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Wybór obiektów zostanie dokonany przez grupę kompetencyjną, będącą fuzją wiedzy i doświadczenia projektantów, rzemieślników, etnologów i muzealników. Nowe przedmioty powstaną w efekcie ścisłej współpracy rzemieślnika i projektanta. W dalszym etapie w Internecie zostanie zamieszczona dokumentacja wykonawcza powstałych produktów na wolnej licencji Creative Commons (uznanie autorstwa z możliwością tworzenia utworów zależnych). Zainteresowani będą mogli pobierać dokumentację z sieci i wykonać przedmiot u lokalnego rzemieślnika lub samodzielnie, dostosowując go do własnych potrzeb.

Cele projektu:

- Przywrócenie ludowym wytworom rzemieślniczym „drugiego życia” poprzez opracowanie współczesnych wzorów 5 przedmiotów – wytworów rzemieślnicznych i rękodzielniczych znajdujących się w zbiorach PME.
- 5 przedmiotów ze zbiorów Muzeum uzyska swoje współczesne odpowiedniki.
- Udostępnienie dokumentacji wykonawczej w Internecie na zasadach Wolnych Licencji oraz włączenie do zbiorów i zaprezentowanie na wystawie w PME w Warszawie powstałych w ramach projektu współczesnych odpowiedników i ich pełnej dokumentacji.
- Upowszechnianie modelu produkcji zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, jako alternatywy dla produkcji masowej, wzmocnienie więzi  lokalnych - zainteresowany może zamówić produkt u rzemieślnika z najbliższej okolicy.
- Intensywne, twórcze działania edukacyjne skierowane do różnych grup odbiorców.

Więcej: ethnomuseum.pl; kolberg2014.org.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!