Wood Excellence Prize po raz pierwszy na Światowym Festiwalu Architektury

Wood Excellence Prize po raz pierwszy na Światowym Festiwalu Architektury

Organizatorzy Światowego Festiwalu Architektury (World Architecture Festival - WAF), który odbędzie się w dniach 1-3 października 2014 roku w Singapurze, ogłosili, że w tegorocznej, 7. edycji konkursu, po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda Wood Excellence Prize dla najbardziej stylowego i kreatywnego projektu, w którym główną rolę odgrywa drewno. Nagrodę ufundowało Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Przewodniczącym jury, które wybierze laureata nagrody Wood Excellence Prize jest Matteo Thun, światowej sławy architekt i projektant, który w mistrzowski sposób wykorzystuje drewno w swoich realizacjach.

„Drewno jest surowcem ekologicznym i niezastąpionym materiałem w pracy architekta i designera. Codziennie stajemy przed wyzwaniem projektowania prostych w formie, a przy tym innowacyjnych budynków i produktów, zgodnie z zasadami zrównoważonego wzornictwa. Mam nadzieję, że nagroda Wood Excellence Prize przyczyni się do realizacji tego celu i bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tak prestiżowym wydarzeniu” – powiedział Matteo Thun.

Udział w konkursie o nagrodę Wood Excellence Prize jest bezpłatny, a  prace można zgłaszać do 30 maja 2014 roku. Projektanci lub architekci, którzy zakwalifikują się do finału, będą mieli okazję zaprezentować swój projekt członkom jury podczas Festiwalu i uzasadnić, dlaczego zasługuje on na wygraną. Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone podczas ceremonii rozdania nagród 3 października 2014 roku.   

 „AHEC zdecydował się ufundować nagrodę dla najlepszego projektu z wykorzystaniem drewna na Światowym Festiwalu Architektury, ponieważ należy on do grona najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez promujących drewno na świecie. Jako jeden z nielicznych prawdziwie ekologicznych surowców naturalnych, drewno jest wykorzystywane w wielu innowacyjnych branżach. Jednak to dzięki kreatywności designerów możemy w pełni docenić jego ogromny potencjał. Dlatego gorąco zachęcamy projektantów i architektów z Polski do zgłaszania swoich projektów do konkursu Wood Excellence Prize” – powiedział David Venables, Dyrektor AHEC na Europę.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w hotelu Marina Bay Sands w Singapurze, który został w przeszłości wyróżniony nagrodą WAF. Cztery pierwsze edycje tej imprezy miały miejsce w Barcelonie, która stanowiła doskonałe tło dla prezentacji ekstrawaganckich międzynarodowych projektów architektonicznych. Do wszystkich dotychczasowych edycji Światowego Festiwalu Architektury zgłoszono ponad 12,5 tys. prac, w tym ponad 2 tys. w 2012 roku. Do grona finalistów wielokrotnie kwalifikowały się też biura i pracownie architektoniczne z Polski, m.in. KWK Promes, Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia, czy krakowska pracownia Ingarden & Ewý.

Nagrody Światowego Festiwalu Architektury przyznawane są w 28 kategoriach. O statuetki i międzynarodowe uznanie rywalizują uczestnicy z różnych krajów. W poprzednich edycjach wyróżniono zarówno znane, międzynarodowe biura architektoniczne, jak i małe, lokalne pracownie. Projekty, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach automatycznie wchodzą do konkursu o prestiżową nagrodę dla Budynku Roku, któremu przewodniczy specjalne jury Festiwalu. W tym roku w jury, którego obradom będzie przewodniczył Richard Rogers, znajdą się również Rocco Yim, Julie Eizenberg, Enric Ruiz Geli i Peter Rich.

Więcej informacji na temat Światowego Festiwalu Architektury można znaleźć na stronie: www.worldarchitecturefestival.com

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

felicjanoo 2020-04-20 15:11:45

Your site is very cool, i have bookmarked it.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!