Ponadczasowe gięte drewno

Ponadczasowe gięte drewno

Michael Thonet ze swoimi wzorami krzeseł na stałe wpisał się w historię światowego meblarstwa. Jego wpływ można zauważyć nawet w najbardziej nowoczesnych propozycjach.

Zarys historyczny

Styl Thonet swoją nazwę zawdzięcza pomysłodawcy, a więc osobie Michaela Thoneta, niemieckiego stolarza, który opracował autorską technologię gięcia drewna przy zastosowaniu pary wodnej. Michael początkowo eksperymentował z materiałem klejonym z kilku warstw forniru. Z czasem Thonet przestał używać do produkcji mebli drewna klejonego warstwowo, zastępując je prętami bukowymi. Drewno było rozmiękczane poprzez gotowanie w wodzie lub parze wodnej, a następnie suszone w specjalnych metalowych formach, które przejmowały napięcia związane z suszeniem i zapobiegały pękaniu materiału. Gięta buczyna stała się jednym ze znaków rozpoznawczych stylu Thonet.

Michael Thonet w 1837 roku kupił fabrykę kleju, którą zaczął wykorzystywać do produkcji mebli według swojego innowacyjnego pomysłu. Poza ciekawym wyglądem meble z manufaktury Thoneta były stosunkowo tanie w produkcji i pozwalały na znaczną oszczędność materiału. Przeszkodą na drodze dalszego rozwoju fabryki był brak patentu umożliwiającego sprzedaż mebli we Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Niemczech. Kluczowym momentem w karierze Michaela Thoneta było spotkanie kanclerza i ministra spraw zagranicznych Klemensa von Metternicha, który był fanem jego talentu. Na zaproszenie Metternicha stolarz przeniósł się z rodzinnych Niemiec do Wiednia.

W działalność produkcyjną zaangażował swoich pięciu synów i w 1849 roku założył firmę pod nazwą Gebruder Thonet. Najbardziej rozpoznawalnym meblem z fabryki Braci Thonet były krzesła, ale fabryka produkowała również m.in. wieszaki na ubrania i stoliki. Charakterystyczne meble gięte sygnowane nazwiskiem Thonet cieszyły się rosnąca popularnością w całej Europie. W 1851 roku Thonet nagrodzony został brązowym medalem za projekt krzesła podczas Wystawy Światowej w Londynie. Najbardziej charakterystycznym meblem z fabryki Thoneta było tzw. krzesło nr 14, które po dziś dzień jest atrakcyjnym eksponatem na rynku antykwarycznym, pomimo tego, że do 1930 roku wyprodukowano je w ilości blisko 50 milionów egzemplarzy. Za ten najsłynniejszy model krzesła Thonet uhonorowany został podczas Wystawy Światowej w Paryżu w 1867 roku. Po śmierci Michaela Thoneta w 1871 roku firmę przejęli jego synowie August i Karo.

Nowe wydanie

Tradycja produkcji mebli giętych znalazła kontynuatorów. W ofercie współczesnych producentów nie trudno znaleźć meble nowoczesne, ale jednocześnie odwołujące się do trendów z minionych wieków. Niktóre z nich będą wiernym odzworowaniem wzorów i modeli Michaela Thoneta, inne będą odwoływały się bardziej do sposobu produkcji i wyrobu niż do samego designu.

Źródło: Ton

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!