Jak zaimpregnować drewnianą podłogę?

Jak zaimpregnować drewnianą podłogę?

Jak zabezpieczyć podłogę przed uszkodzeniami wynikającymi z codziennej eksploatacji? Czym różni się lakier od olejowosku? Czym należy się kierować przy wyborze preparatu?

Na rynku mamy do wyboru cały szereg różnego rodzaju podłóg drewnianych. Niektóre z nich pokryte są warstwą zabezpieczającą już na etapie produkcji - dla klienta jest to o tyle wygodne, że nie wymaga dodatkowego nakładu czasu, a podłoga jest gotowa do użytku zaraz po montażu. Z drugiej strony oznacza to, że decyzję o rodzaju impregnatu należy podjąć już w momencie zakupu podłogi.

 Z technicznego punktu widzenia lakiery i olejowoski różnią się między sobą diametralnie. Olejowosk wsiąka w drewnianą powierzchnię, tak że jest ona nim głęboko nasycona, lakier zaś tworzy na niej cienką warstwę zabezpieczającą. Oba sposoby zapewniają całkowitą ochronę i czynią podłogi wyjątkowo trwałymi. Czym więc się różnią?

Przez wiele lat stosowano niemal wyłącznie lakier. Obecnie coraz częściej stosowany jest olejowosk,  zwłaszcza w pomieszczeniach, w których podłoga bardziej narażona jest na miejscowe uszkodzenia – np. dla rodzin z małymi dziećmi czy zwierzętami. Jego niekwestionowaną zaletą jest możliwość miejscowej renowacji. Dodatkowo nadaje podłogom aksamitny połysk i subtelnie podkreśla naturalną strukturę i barwę drewna.

Codzienna pielęgnacja

Bieżąca dbałość o podłogi drewniane nie jest trudna, choć może wymagać zmiany pewnych przyzwyczajeń. Zanieczyszczenia powinny być usuwane przez zamiatanie, odkurzanie z użyciem miękkich końcówek oraz przy pomocy wilgotnej szmatki. W przypadku podłóg pokrytych olejowoskiem do przemywania na wilgotno zalecane są dedykowane środki pielęgnacyjne, więc lakier jest w tej sytuacji bardziej uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem. W obu przypadkach należy bezwzględnie unikać mycia podłóg mokrymi mopami.

Spore różnice w obu produktach zauważymy w przypadku podłóg intensywnie eksploatowanych. O ile odnowienie podłogi olejowoskowanej nie wymaga szlifowania a jedynie zmycia specjalnym środkiem starych warstw i pokrycia jej nową warstwą, o tyle w przypadku lakieru chęć renowacji nawierzchni wiąże się z koniecznością jej cyklinowania.

Specjalnie dla aregików

Alergicy to szczególnie wrażliwa grupa osób. Wybór materiałów do wystroju wnętrza może być kluczowy w tworzeniu komfortowego otoczenia, wpływającego na codzienne dobre samopoczucie.

Najbezpieczniejsze w takich sytuacjach zawsze będą materiały naturalne. Oznacza to, że w przypadku drewnianej podłogi, dla alergików znacznie korzystniejszym impregnatem będzie olejowosk - wytworzony na bazie naturalnych surowców roślinnych wpływa na dobry mikroklimat w pomieszczeniu.

Podsumowując

W jednoznacznym określeniu, który z impregnatów będzie bardziej odpowiedni do naszego wnętrza, pomocne będzie zestawienie walorów zarówno olejowosku, jak i lakieru:

Olejowosk:
- Wnika w strukturę drewna, chroni przed wnikaniem wilgoci, brudem, kurzem i plamami
- Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniem oraz zużyciem poprzez codzienne użytkowanie
- Wnika w pory drewna
- Wymaga bieżącej konserwacji
- Umożliwia wykonanie miejscowej renowacji
- Istnieje możliwość dokonania miejscowej renowacji we własnym zakresie

Lakier:
- Jest nałożony na powierzchnię elementu, chroni przed wnikaniem wilgoci, brudem, kurzem i plamami
- Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniem oraz zużyciem poprzez codzienne użytkowanie
- Chroni powierzchnię parkietu
- Nie wymaga konserwacji
- Nie daje możliwości przeprowadzania miejscowych napraw
- Zniszczony lakier należy w całości zeszlifować (wycyklinować) oraz ponownie polakierować

Ostateczny wybór impregnatu zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i jakie są nasze indywidualne oczekiwania i potrzeby.

Źródło: Jawor-Parkiet

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!