Neon Side Wrocław: Pop-Up Gallery

Neon Side Wrocław: Pop-Up Gallery

15 listopada 2013 r. w Galerii Wnętrz Domar, przy ul. Braniborskiej 14 we Wrocławiu, rozpocznie działalność Pop-Up Gallery. Bohaterami jej pierwszej odsłony będą neony z kolekcji fundacji Neon Side Wrocław.

Wernisaż wystawy towarzyszyć będzie kolejnej odsłonie prowadzonego przez Galerię Wnętrz Domar cyklu POP – Projektanci o projektowaniu, którego gościem będzie Filip Springer, autor „Wanny z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”. Rozmawiać będziemy o ładzie i bezładzie w przestrzeni publicznej miasta. Wybór wystawy inaugurującej Pop-up Gallery i splecenie ze sobą obu wydarzeń nie był zatem przypadkowy.
W „Wannie z kolumnadą” znaleźć można słowa: „(…) liczy się tylko szmata i to, żeby zarobiła więcej niż kara za jej powieszenie. Reszta nie ma znaczenia.”. Tak mniej więcej wygląda świat reklamy zewnętrznej w Polsce. Liczy się ilość i wielkość, a nie jakość.
Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wzdycha do czasów, kiedy w miejskiej przestrzeni nie panował wizualny jazgot. Czasów, kiedy po zmroku na ulicach miasta słychać było 'neonów szept'.

Pomysł Pop – up Gallery narodził się w odpowiedzi na potrzebę stworzenia w Galerii Wnętrz Domar przestrzeni umożliwiającej czasową ekspozycję wartościowych i fascynujących wystaw czy projektów. Miejsca, które gościć będzie ciekawych ludzi. Miejsca spotkań i wymiany inspiracji. Taką właśnie rolę pełnić będzie Pop-up Gallery, która zainauguruje swoją działalność 15 listopada. Tego dnia jej wnętrze rozświetlą stare wrocławskie neony.
W drodze do stałej siedziby fundacja Neon Side zagości w Galerii Wnętrz Domar wydobywając kilka z neo-nowych reklam z mroków niepamięci i garaży.

Na wystawie inaugurującej działalność Pop-up Gallery można będzie zobaczyć między innymi sentymentalny neon z nieistniejącego już Kina Dworcowego, Tricot z pofabrycznego budynku przy ul. Inowrocławskiej, w którym obecnie mieszczą się luksusowe lofty oraz najnowszy nabytek w kolekcji – neon Grand Hotel z ul. Piłsudskiego.

W 2005 roku Tomasz Kosmalski kupił swój pierwszy neon –  'Cukierniczy' z ul. Nowowiejskiej – którego właściciel sklepu chciał się pozbyć. Szybko okazało się, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo neonowe reklamy znikają z ulic miasta z dnia na dzień. Początkowo zbierał je sam, później zaczęli do niego dołączać inni miłośnicy świecących literek, którzy czasy ich świetności znają już tylko ze zdjęć. Tak powstała fundacja Neon Side Wrocław. Z chęci powrotu do klimatu miasta, w którym o zmroku 'wolno zapalają się neony...', z potrzeby ratowania tego, co bezpowrotnie znika z krajobrazu Wrocławia, wypierane przez tandetną i agresywną reklamę zewnętrzną.
Obecnie w kolekcji Neon Side znajduje się ponad 40 wrocławskich neonów,  wśród nich te najbardziej znane, jak np. „Rumcajs” i „Hanka” z ul. Powstańców Śląskich, „Wrocławskie Zakłady Graficzne” z ul. Oławskiej czy „Pranie Bielizny” z ul. Młodych Techników. Żaden
z nich nie miał szans na przetrwanie w swoim oryginalnym miejscu. Na szczęście udało się je uratować. A jeśli te świecące dzieła sztuki użytkowej nie mogą nadal funkcjonować w swoim naturalnym, miejskim kontekście, trzeba znaleźć dla nich nowe miejsce.

Zimą neony zagoszczą w Galerii Wnętrz Domar.

POP-UP GALLERY
Marketing Manager, Katarzyna Świętek

NEON SIDE WROCŁAW
Kurator projektu: Daniela Szymczak

Wernisaż: 15 listopada 2013 r., godz. 18.00
Miejsce: Galeria Wnętrz Domar, ul. Braniborska 14, Wrocław
wstęp wolny

Źródło: Galeria Wnętrz Domar

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!