Zaprojektuj swój balkon rzutem kostki!

Zaprojektuj swój balkon rzutem kostki!

Zapraszamy na akcję „Zaprojektuj swój balkon rzutem kostki!”. Jest ona związana z projektem termomodernizacji budynków nr 25, 26, i 27 na osiedlu Bolesława Chrobrego, wykonanym przez dwa poznańskie biura Ultra Architects i Zupagrafika.

W sobotę 15 czerwca zapraszamy przed blok nr 27. Zbieramy się o godzinie 12:00. Osoby chętne do pomocy zostaną podzielone na 6 grup i pomogą nam w przeprowadzeniu losowania. O szczegółach dowiecie się na miejscu.

Rezultatem tego happening mają być dwa wzory grafik na balkony dla tego bloku (wzór na balkon wschodni i wzór na balkon zachodni).

Stare balustrady są w tak złym stanie technicznym, że trzeba je w całości wymienić. Projekt nowych bazuje na oryginalnej strukturze, z tą różnicą, że obudowujemy balkony w całości, zarówno od czoła, jak i z boków. To rozwiązanie ma na celu uporządkowanie chaosu, jaki naturalnie występuje na balkonach. Rożno-kolorowe doniczki, które używają mieszkańcy zostaną zasłonięte, a z zewnątrz będą widoczne jedynie kwiaty. Ze względu na koszty, obudowy balkonów będą wykonane z płyt minerit. Płyty te jednak są nieco większe niż wymiary istniejących balkonów, to powoduje powstanie pewnej ilości odpadów. Te odpady, zamiast wyrzucić, postanowiliśmy wykorzystać, tzn. przykręcić do balkonów. I w ten sposób czoła balkonów otrzymają rodzaj mozaiki, która będzie przywoływała wspomnienie o starym charakterystycznym detalu elewacji – wirtomozaice - która ze względu na termomodernizacje zniknie pod ociepleniem.

W projekt układu graficznego mozaiki na czołach balkonów, organizatorzy chcą wciągnąć także mieszkańców tych trzech budynków (losowanie 15 czerwca będzie dotyczyło tylko bloku 27).

Inspiracją w tym przypadku był jeden z najciekawszych Polskich malarzy końca XX wieku – Ryszard Winiarski. Jego obrazy z lat 70-tych, są łudząco podobne do naszej mozaiki na balkonach. Ale inspiracją dla nas nie były same obrazy, lecz sposób, w jaki powstawały. Winiarski łączył świata sztuki z nauką. Do malowania obrazów wykorzystywał teorie przypadku, teorię gier, statystykę. Na przykład: gruntował płótno na biało, dzielił je na równe pola, a następnie, rzucając kostką, wypełniał pola farbą. Czarną –jeśli wypadła liczba parzysta na kostce, pozostawiał pole puste – jeśli liczba na kostce była nieparzysta. Tę właśnie metodę organizatorzy chcą zaproponować mieszkańcom!

Osoby które przyjdą nam pomóc czeka prezent w postaci okolicznościowego Pinu z witromozaiki ściągniętej z tego bloku

Organizatorzy zakładają też że nie uda nam się spotkać wszystkich mieszkańców bloku (tak mówi statystyk), a wtedy to Wy goście będziecie mogli pomóc w tym losowaniu!

Organizatorzy:
Ultra Architects
ZUPAGRAFIKA

Zaprojektuj swój balkon

Plakat akcji „Zaprojektuj swój balkon rzutem kostki!”

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!