Jaki materac do łóżka dla pary ?

Jaki materac do łóżka dla pary ?

Najważniejsze są parametry (waga, wzrost) oraz oczywiście przyzwyczajenia – w jakiej pozycji śpimy. Dobrze dobrany materac powinien być o 20 cm dłuższy od naszego wzrostu.

Idealna szerokość to 90 centymetrów. Ważne żeby nie był zbyt miękki. Przed zakupem warto więc po prostu na kwadrans się położyć i sprawdzić czy znajdziemy na nim wygodną dla nas pozycję. W przypadku par, jeżeli znacznie różnią się one wagą warto kupić dwa materace o różnej twardości i sprężystości.

W przypadku kiedy jednak musimy(ze względu na wymiary łóżka) lub chcemy zdecydować się na podwójny materac, jego wybór oznacza kompromis między partnerami i potrzebę bardzo fachowej porady sprzedawcy. Optymalny będzie model o średniej twardości. Warto wziąć jednocześnie pod uwagę wypełnienie materaca. Idealną twardość materaca ciężko jest bowiem dopasować do obojga. Wtedy trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie wypełnienie, które może zapobiec uciążliwym drganiom. Efekt falowania przy każdej zmianie pozycji to domena materaców o elastycznej powierzchni, których przykładem są te sprężynowe, tzw. bonellowe. Ich wnętrze wypełniają sprężyny połączone ze sobą drutem, dlatego podczas nacisku nawet ugięcie jednej sprężyny automatycznie wprawia w ruch pozostałe.

Dlatego lepszym rozwiązaniem są materace elastyczne punktowo, a wśród nich liderem są te, wypełnione materiałem termoelastycznym. – Jest on wrażliwy na temperaturę i dopasowuje się do kształtu ciała. Jednocześnie redukuje nacisk, co ułatwia krążenie krwi i ogranicza potrzebę przewracania się z boku na bok. Taki materac ugina się tylko w tym miejscu, gdzie występuje nacisk, a nie na całej powierzchni.

Dlatego nawet przy dużych różnicach w wadze nie odczujemy zmian pozycji partnera. Producenci oferują z reguły trzy wersje szerokości materacy podwójnych - 140, 160 i 180 cm. Podczas jego wyboru weźmy pod uwagę fakt, że im jest on szerszy, tym większy komfort naszego spania. Standardowy materac jednoosobowy ma 90 cm szerokości. Jeśli jednak nie mamy zbyt dużo miejsca w sypialni i będziemy zmuszeni wybrać mniejsze posłanie, na rynku dostępne są także materace o 10 cm węższe.

Warto do materaca dobrać właściwy stelaż, np. taki z płynną regulacją. Osobno ustawimy w nim strefę głowy, pleców i nóg. Dzięki temu nie będziemy przeszkadzać śpiącemu obok partnerowi, gdy np. wieczorem zechcemy poczytać książkę.

Źródło: Tempur

łóżka

Materac ze stelażem ułatwia czytanie

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!