Roy Ascott w Poznaniu

Roy Ascott w Poznaniu

10 listopada, o g. 13.00, na UAM, na zaproszenie HAT Center, wybitny artysta, edukator i teoretyk opowie o wpływie technologii i nauki na sztukę.

- Wizyta prof. Roya Ascotta na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza zbiega się z otwarciem pierwszego w Polsce nowoczesnego kierunku studiów opierających się na interdyscyplinarnych kompetencjach i umiejętnościach – Media Interaktywne i Widowiska – tłumaczy dr Agnieszka Jelewska, dyrektor programowy HAT Center, które współtworzyło program studiów. –To właśnie Ascott ponad pięć dekad temu dał początek niezliczonej ilości prac artystycznych i badawczych nad związkami sztuki, technologii i świadomości.

Wiele z pierwszych instalacji Ascotta było jednocześnie narzędziami komunikacji teleinformatycznej, w czasach kiedy najbardziej zaawansowane ośrodki badawcze rozpoczynały prace nad Internetem.

Prof. Roy Ascott zajmuje się etyką badań naukowych realizowanych przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. W swoich pracach artystycznych, pokazywanych
na najważniejszych festiwalach, takich jak Biennale w Wenecji czy Ars Electronica w Linz i muzeach sztuki współczesnej, wśród nich Centre Georges Pompidou i Museum Moderner Kunst, Ascott łączy nowoczesny dizajn z osiągnięciami nauki. Wśród uczniów profesora, znanego z nietypowego podejścia do edukacji, znaleźć można takie osobistości jak kompozytor i muzyk Brian Eno czy pionier sztuki konceptualnej Steve Willats. Ascott jest twórcą Planetary Collegium (Plymouth University) – najsłynniejszego ośrodka prowadzącego eksperymentalne projekty z pogranicza sztuki, nauki i nowych technologii, pracuje także w Beijing DeTao Masters Academy.

W czasie wykładu prof. Ascott zaprezentuje formy eksperymentalnej sztuki, które pozwalają traktować technologię jako element ludzkiej świadomości. Ponadto wyjaśni słuchaczom, czym jest telenoia, doświadczenie telematyczne i opowie o nowych transdyscyplinarnych badaniach naukowych poszerzających nasze rozumienie medialnej rzeczywistości.

Prof. Ascott jest członkiem Rady Programowej HAT Center – pierwszej w Polsce placówki realizującej ideę synergicznej współpracy pomiędzy specjalistami różnych dziedzin z zakresu nauki, technologii i sztuki. Otwarty wykład to nie tylko najlepsza okazja do zgłębienia istotnej tematyki dla innowacyjnych artystów, naukowców, projektantów, inżynierów i uczestników kultury na całym świecie. Jest on również zaproszeniem przez HAT Center nowych środowisk zainteresowanych transdyscyplinarnymi działaniami, do współpracy nad realizowanymi projektami.

10.11.2012 r., godz. 13.00, Sala Śniadeckich, Collegium Maius, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, ul. Fredry 10, Poznań.

Komentarze

Ilość komentarzy: 1

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Hero 2012-12-09 21:46:02

That's right, even if you do not have that dream job, making tons of cash, you will nolntheeess be able to get these shirts using the horse emblem on them.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!