Wystawa Ilustrowany Elementarz Dizajnu

Wystawa Ilustrowany Elementarz Dizajnu

Otaczający nas świat, dzieło przyrody i człowieka od najmłodszych lat kształtuje naszą wrażliwość na formę i funkcję przedmiotu.

Dlatego niezmiernie ważne jest by młodzi ludzie przebywali, uczyli się i bawili w otoczeniu przedmiotów, które zostały świadomie zaprojektowane – czasem przez wybitnych dizajnerów, genialnych wynalazców, ale często „zwyczajnych” ludzi nie akceptujących szarej rzeczywistości.

Wynikiem ich pomysłowości są powszechnie przez nas używane rzeczy, które cenimy za funkcjonalność, kształt, wygląd czy po prostu wygodę. Bez niektórych nie wyobrażamy sobie codziennego życia – do takich należą np. kosz na śmieci (projekt Holger Nielsen), kran (projekt Arne Jacobsen), lalka Barbie (projekt (Ruth Handler). Wiele z tych przedmiotów weszło do kanonu światowego designu i do dziś stanowią niedościgły wzór dla wielu współczesnych projektantów jak np. skuter Vespa, szezlong Le Corbusiera czy tablet iPad .

Dizajn jest dziedziną w pewnym sensie unikalną, bo wszechobecną. O ile o spotkanie ze sztuką, muzyką musimy zabiegać o tyle z dizajnem stykamy się ciągle, ubierając się, jadąc autobusem, pisząc długopisem – wszędzie otaczają nas zaprojektowane rzeczy. Idealnie gdy są zaprojektowane dobrze, mądrze, zgodnie z potrzebami użytkownika. Idealnie gdy odbiorca jest na dizajn wrażliwy, a wrażliwość należy kształtować od najmłodszych lat.

Idea wystawy „Ilustrowany Elementarz Dizajnu” jest szczytna – wystawa ma edukować; w sposób prosty, zrozumiały i przyjazny zwracać uwagę na wszechobecność designu. Pokazywać interakcję między różnymi dziedzinami sztuki, dzięki której powstaje nowe i atrakcyjne dla młodego odbiorcy dzieło.

„Nasza wystawa to zbiór 100 przedmiotów, rzeczy zaprojektowanych, od małych – jak spinacz do papieru, po duże jak samolot; są wśród nich ołówek z gumką i hula hoop, wiadro i temperówka. Bo dizajn jest wszędzie.” – wyjaśnia Ewa Solarz, kurator wystawy – „Wystawa o dizajnie powinna być dizajnerska i dlatego do jej stworzenia zaprosiłam 25 polskich ilustratorów. Utalentowanych grafików młodego pokolenia. Są wśród nich nie tylko ilustratorzy książek dla dzieci. Ciekawiło mnie również jak podejdą do tematu ilustratorzy „dorośli”. Każdy z grafików narysował po cztery przedmioty. Prezentujemy je na wystawie według kolejności alfabetycznej nazw przedmiotów, jak to w elementarzu. Każdy przedmiot ma swoją metryczkę: tak aby widzowie mogli dowiedzieć się np. kto zaprojektował słynny scyzoryk szwajcarskiej armii albo butelkę coca coli, albo w którym roku powstały: opakowanie czekolady „Jedyna” czy cukierki M&M’sy, skuter „Vespa”, czy trampki „Convers”.”

Swoją wyjątkowość wystawa zawdzięcza idei zaprezentowania najlepszych wzorów światowego dizajnu za pośrednictwem prac znakomitych polskich ilustratorów książek nie tylko dla dzieci. Kuratorka wystawy podjęła się trudnego zadania – przeprowadzenia lekcji dizajnu, podczas której każdy prezentowany przedmiot opowiada ciekawą historię, a jednocześnie niesie wartości edukacyjne dla dorosłych a przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Wystawie towarzyszy książka pod tym samym tytułem, autorstwa Ewy Solarz wydana przez wydawnictwo „Wytwórnia”.

Ilustrowany Elementarz Dizajnu

Ilustrowany Elementarz Dizajnu

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!