Za-mieszkanie 2012

Za-mieszkanie 2012

W Muzeum Narodowym w Krakowie trwa wystawa 'Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów. Miasto ogrodzeń'.

Od dwóch dekad w Polsce ludzie coraz częściej realizują swoje marzenia o domu z ogrodem, co ułatwiają nowe możliwości oferowane przez wolny rynek, rozwijający się system kredytów, przedsiębiorczość deweloperów i zaradność Polaków. Jak urzeczywistnienie tych marzeń wpłynęło na kształt polskich miast. Dlaczego zamiast miasta ogrodu, czy choćby ogrodowych przedmieść, mamy miasto ogrodzeń? 


Przedsięwzięcie
„ZA-MIESZKANIE 2012” poświęcone jest zmianom, jakie zaszły we współczesnej architekturze mieszkalnej (a także urbanistyce i planistyce), ich związkom z tożsamością mieszkańców i postępującymi zmianami w przestrzeni miasta oraz tworzącym się stopniowo rozwarstwieniem społecznym. Projekt obejmuje badania socjologiczne oraz przygotowanie ekspozycji. Wystawie towarzyszy instalacja ogrodowa usytuowana na placu przed fasadą Gmachu Głównego Muzeum Narodowego.

Kontekst historyczny
Projekt „Za-mieszkanie 2012” nawiązuje do „Wystawy architektury i wnętrz w otoczeniu ogrodowem”, która odbyła się w Krakowie w 1912 roku w bezpośrednim sąsiedztwie nieistniejącego wtedy jeszcze Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, na terenach przylegających do Błoń i Parku Jordana. Przez cztery letnie miesiące w 1912 roku pokazano wykonane w skali 1:1 modele domów rodziny rzemieślniczej, robotniczej i rodziny rolnika oraz dworek podmiejski. Opracowano również wystrój ich wnętrz i wygląd otoczenia. Jednym z głównych celów ekspozycji było stworzenie i prezentacja typologii budynków mieszkalnych o charakterze modelowym – możliwych do wielokrotnego powielania. Odwołując się do idei miasta-ogrodu Ebenezera Howarda, skupiono się na domach indywidualnych (pomijając na przykład kamienicę mieszczańską i mieszkania czynszowe).

Analiza współczesności
W stulecie tamtego wydarzenia, które pewnym w znacznym stopniu ukształtowało architektoniczny obraz drugiej Rzeczypospolitej (a pośrednio także Polski powojennej), wystawa stawia pytanie o stan obecny architektury mieszkalnej w Polsce w kontekście przemian zachodzących w miastach zwłaszcza po 1989 roku. Jako przedmiot analizy wybrany został Kraków i jego okolice. Problemy społeczno-przestrzenne połączone zostały na potrzeby wystawy z typowymi dla tych procesów miejscami zamieszkania:
1. Kamienica w centrum miasta (także nowa plomba mieszkalna wbudowana w historyczną tkankę miasta) – jest elementem procesu gentryfikacji przestrzeni centrum.
2. Osiedle zamknięte – ilustruje rosnącą psychologiczną potrzebę izolacji i bezpieczeństwa, zjawisko „odgradzania się”.
3. Blokowisko – ogromny zasób mieszkaniowy i dziedzictwo epoki PRL, podlegające procesowi transformacji.
4. Mieszkanie socjalne, ilustrujące procesy wykluczenia, marginalizacji i biedy.
5. Dom z ogrodem na przedmieściu (zabudowa szeregowa) jako ilustracja zjawiska suburbanizacji, rozrostu przedmieść.
6. Luksusowa willa (rezydencja) na przedmieściu, często w znacznej odległości od centrum – rezultat marzeń o indywidualnym domu z ogródkiem i prestiżu.

Organizacja: Instytut Architektury, Muzeum Narodowe w Krakowie
Kuratorzy: Dorota Jędruch (Muzeum Narodowe w Krakowie/ Instytut Architektury), Dorota Leśniak-Rychlak, Agata Wiśniewska, Michał Wiśniewski (Instytut Architektury)
Projekt aranżacji: medusa group
Projekt graficzny: Joanna Sowula
Koordynatorka wystawy: za Wałek

 Więcej informacji na stronie: muzeum.krakow.pl

Komentarze

Ilość komentarzy: 3

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Jacky 2012-11-15 21:30:25

Kurcze znowu się nie spodobało Żeby cokweoilk zrozumieć z pokazywanych tu obrazkf3w (nie licząc może najnowszej historii) trzeba moim zdaniem mieć już jakąś wiedzę. Bez niej to tylko ciąg obrazkf3w. Ergo film bez wartości edukacyjnej, a po to przecież powstał, żeby edukować (nawet jeśli tylko zapoznawać z Polską, to jednak edukować). O artystycznej się nie wypowiem, bo nie mnie oceniać. Trąci mi trailerem do starej gry ale istnieje też poważna szansa, że po prostu nie załapałem wizji autora. J

Pray 2013-01-19 11:13:11

Bardzo podoba mi się koksoyrtyla. I wogf3le klimat zdjęć szczegf3lnie pierwszego. Pokaże ci przy okazji wszystkie moje te ktf3rych na bloga nie wstawiam.Tylko nie wiem w ktf3rym pokoju to pierwsze zdjęcie? A robiłeś analogiem też coś? O ktf3rej tam byliście?

Eva 2013-01-19 11:13:44

Hmmm, nie wiem jak dla Was, ale dla mnie 50 m2 to wcale nie mało. I spokojnie możnaby wiedyzlić osobną sypialnię dla mamy i dla cf3rki. Kosztem kuchni co prawda (tzn. połączenia jej z salonem). Ale kilka ciekawych pomysłf3w rzeczywiście można tam podpatrzyć

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!