Znamy finalistów konkursu 'make me!'

Znamy finalistów konkursu 'make me!'

Jakie projekty będą się zmagać w finale konkursu 'make me!'? Lista kandydatów jest już znana. Znalazło się na niej jedynie 6 projektów. Wyniki poznamy podczas otwarcia festiwalu, 18 października 2012 r.

Z pośród 130 propozycji przesłanych w tym roku na konkurs make me! jury wybrało sześć stanowiących przykład dobrego oraz przemyślanego wzornictwa. Ich prezentacja będzie częścią jubileuszowej wystawy z okazji pięciolecia konkursu, która zostanie zaprezentowana podczas Łódź Design Festival (18-28. 10. 2012 r.). Poza tegorocznymi finalistami, przypomniane zostaną najlepsze prace konkursowe z ubiegłych lat.

O główną nagrodę w tegorocznej edycji konkursy powalczą:

1.Katarzyna Koprowska, Ul Wielkopolski – za zwrot w kierunku natury i mikro ogrodnictwa.

Projekt ula wielkopolskiego, z doczepianymi zewnętrznie matami izolującymi, wykonanymi ze słomy, i jednospadowym daszkiem typu „Zieleniak” jest nowoczesnym ulem miejskim. „Dzierżoń”, drugi z zaproponowanych daszków, to daszek dwuspadowy, pokryty klepką drewnianą. Zastosowanie mat zewnętrznych pozwala na regulację temperatury w ulu, bez niepotrzebnego niepokojenia pszczół.

2.Wojciech Drab, Hocki – za ukłon w stronę kreatywności, prostotę i ekologiczność.

HOCKI zostały zaprojektowane tak, by nie narzucać gotowych rozwiązań i nie zagłuszać dziecięcej kreatywności nadmiarem bodźców, lecz dawać ich wyobraźni pole do popisu. Choć oparte na prostym pomyśle, nie są zabawką oczywistą i wymagają zaangażowania intelektualnego. Klocki zachęcają do zabawy w grupie, uczą współpracy, sprzyjają integracji. Cztery rodzaje dużych, płaskich elementów, pozwalają na tworzenie wielu przestrzennych konstrukcji w wielkiej skali.

3.Małgorzata Dziembaj, OVO – za odwagę w podjęciu trudnego tematu oraz przemyślaną i pieczołowicie dopracowaną formę projektu.

OVO to urna na prochy, która jest odpowiedzią na zmieniające się podejście do kwestii pożegnania zmarłego i pamięci o nim. Pozwala połączyć ekologiczny pochówek z tradycyjną formą upamiętnienia. Składa się z 3 części: ŻYCIE – pojemnik na prochy zrobiony z przyjaznego środowisku, biodegradowalnego materiału; ŚWIATŁO – ceramiczny, półkolisty świecznik; PAMIĘĆ – ceramiczny, półkolisty pomnik z pamiątkową inskrypcją.

4.Jan Lutyk, Ribbonza nietypowe podejście do materiału i tym samym optymalne wykorzystanie jego cech.

Ribbon to innowacyjne podejście do tradycyjnego materiału ─ sklejki, polegające na gięciu jej w trzech kierunkach. Organiczna forma wynika z zachowania się materiału ─ warstwy forniru poddają się naturalnemu przebiegowi włókien drewna. Obiekt wygląda jakby był wykonany z pojedynczej “wstęgi” sklejki, jednak na potrzeby produkcji został podzielony. Dwa tłoczone moduły tworzą jedną nogę, zaś trzy identyczne nogi składają się na jeden stołek. Profile dążą do uzyskania kształtów wypukłych, w miejsce typowych dla wyrobów ze sklejki elementów płaskich, dzięki czemu, zużywając mniej materiału uzyskujemy podobną sztywność. Ekologicznie i ekonomicznie za razem. Użyte drewno to lokalny buk. Stołek można sztaplować

5.Alicja Patanowska, Ścieranki – rysowanki – za funkcjonalność i niecodzienne połączenie kulinarności z zabawą.

Ścieranki-rysowanki to talerze ceramiczne (głównie porcelanowe), których powierzchnia częściowo została pokryta farbą tablicową za pomocą natrysku. Talerze wykonane są tak, by można było wielokrotnie rysować po nich kredą. Do tworzenia produktu wykorzystywane są elementy, które w fabryce ze względów jakościowych traktowane są jako odpady. Talerze nie nadają się do celów konsumpcyjnych. Inspiracją do powstania projektu były modne niegdyś fajansowe, bogato malowane, dekoracyjne talerze na ścianę.

Ścieranki-rysowanki mają na celu wzbudzenie w dziecku kreatywnego myślenia. Mogą być tłem do tworzenia niekonwencjonalnych, wiszących na ścianie obrazów, jak i pomocą w nauce abecadła, a później ortografii, czy np. wzorów matematycznych.

6.Magdalena Waś, Sofa Szaraza lekką konstrukcję, prostotę pomysłu odwołującego się do leżakowej tradycji lecz w eleganckiej formie. Za piękną i użyteczną formę.

Podstawowym założeniem projektu było stworzenie sofy ogólnego użytku. Mebel miał być przeznaczony zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak i przestrzeni użytkowych. Źródłem inspiracji stał się kartonowy prostokąt, w który wpisano trzy trójkąty. Poprzez zagięcia boków trójkąta powstały podłokietniki, zyskując tym samym nową wartość przestrzenną. Zaistniała forma jest owocem eksperymentów, badań i prób materiałowych oraz konstrukcyjnych nad kartonowym prostokątem. Końcowy koncept sofy jest materialnym zapisem tamtych doświadczeń.

Projekty oceni jury w składzie:

Agnieszka Jacobson-Cielecka – przewodnicząca jury, kuratorka, konsultant merytoryczny Łódź Design Festival,
Gian Luca Amadei – edytor produktu, „Blueprint Magazine”,
Konrad Jerin – redaktor naczelny magazynu „F5”,
Agata Kulik-Pomorska oraz Paweł Pomorski – Malafor,
Małgorzata Żmijska – Dyrektor Programowa Łódź Design Festival.

Zwycięzca otrzyma 20 tysięcy złotych.

Laureaci poprzednich edycji konkursu „make me!”:

2008 – Bartosz Mucha (POOR), projekt: Spinacz
2009 – Paulina Lis, projekt: (wy)Mydelniczka
2010 – Kamila Niedźwiedzka, Nikodem Szpunar, projekt: Lampa Komar
2011 – Thibaut Godard, projekt: Porcelana

Źródło: materiały prasowe

 

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!