Zielone lato w CSW

Zielone lato w CSW

W najbliższą sobotę 21 lipca swoją działalność zainauguruje Zielony Jazdów – przedsięwzięcie skoncentrowane wokół zagadnień związanych z ekologią, zdrowym stylem życia oraz alternatywnymi rozwiązaniami wobec masowej, jednorazowej produkcji. Letnie eko weekendy wokół warszawskiego CSW to min. kino, koncerty warsztaty, wykłady i kuchnia. Zielony Jazdów będzie działał w każdy piątek, sobotę i niedzielę aż do połowy września.

Przed Centrum Sztuki Współczesnej stanął już letni pawilon zaprojektowany przez
Rirkrita Tiravaniję, urodzonego w Argentynie, ale posiadającego tajskie korzenie światowej sławy artystę, autora wielu spektakularnych instalacji. Jego związane często z kuchnią i jedzeniem prace niejednokrotnie miały służyć integracji. Także w ramach Zielonego Jazdowa, pawilon stworzony przez artystę ma być miejscem spotkań przy stole, które tworzą okazje do przełamywania barier społecznych i nawiązywania kontaktów.

Zielony Jazdów uroczyście zainauguruje w najbliższą sobotę otwarta dla wszystkich degustacja ekologicznych potraw (godz. 18.00), przygotowana przez Food for Friends. Już w południe ruszy Garażówka, czyli wyprzedaż i wymiana używanych, niepotrzebnych rzeczy. Wieczorem zaś (godz. 21.00) będzie można zobaczyć film "Dubaj we mnie" w reżyserii Christiana von Borriesa oraz bawić się podczas setu dj-skiego Mike'a Polarnego (godz. 22.00). Weekend otwarcia Zielonego Jazdowa to także warsztaty, spotkania, joga, piknik i wiele innych, stałych punktów programu.

Na potrzeby projektu Zielony Jazdów przestrzeń wokół parku przy CSW została podzielona na kilka stref: gotowania i spożywania posiłków (pawilon), warsztatów, muzyki, kina oraz edukacji. W parku przed CSW zawisły hamaki, a także oryginalne kokony stworzone ze starych banerów, wykorzystywanych poprzednio podczas wystaw CSW. Kawiarnię w pawilonie poprowadzą właściciele popularnego klubu OSiR. Będzie czynna nie tylko w weekendy, ale też w dni powszednie od godz.11.00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia – poza wybranymi warsztatami – będzie bezpłatny.
W dniach 21 lipca, 27 lipca i 28 lipca Galerie CSW czynne będą w godz. 12.00-23.00.
Od godz. 19.00 w tych dniach - wstęp wolny.

Koncerty i projekcje filmowe będą odbywały się do połowy września. Ich program został powiązany z kwestiami ekologicznymi dotyczącymi głównego wątku projektu. Pokazom filmów towarzyszyć będą wykłady przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów ds. ochrony środowiska czy architektów, co stanowić ma stały punkt piątkowych i sobotnich wydarzeń. Stworzy to także możliwość połączenia teorii z praktyką – publiczność CSW będzie miała okazję podzielić się swoimi opiniami, doświadczeniem i wiedzą w czasie wspólnych posiłków w pawilonie.

Przebywający na rezydencjach w ramach projektu
Studio Warszawa goście programu A-I-R Laboratory zostali zaproszeni do przeprowadzenia działań odnoszących się do przestrzeni parku otaczającego CSW. Otoczenie CSW stanie się punktem wyjścia dla badań i interwencji: Lady Nakonechnej, duetu Ze Coeupel (Ambra Pittoni i Paul-Flavien Enriquez-Sarano), Francisa Thorburna, Graysona Coxa, Javiera Hinojosy oraz Juliette Delventhal Pawła Kruka, realizujących projekt "We're Like Gardens" – ogród permakulturowy będący przykładową propozycją wykorzystania niezagospodarowanych terenów miejskich.

Zielony Jazdów to także warsztaty koncepcyjne i realizacyjne, tematyczne warsztaty slowfoodowe dla dzieci i dorosłych oparte o cotygodniowe pokazy z degustacją. Planowane są pikniki dla najmłodszych, a także minimarket, na którym prezentowane będą produkty związane z tematyką spotkań promujące zdrową, regionalną i niemodyfikowaną żywność.

Celem projektu jest nie tylko prezentacja prac zaproszonych twórców i edukacja ekologiczna, lecz także integracja i aktywizacja warszawskiej społeczności. Przestrzeń parku wokół CSW zostanie zaaranżowana w taki sposób, by można było z niej korzystać niezależnie od wydarzeń. Majsterkowanie w kąciku „Zrób to sam”, czy slowfoodowy piknik na trawie, to tylko niektóre przykłady z możliwości stworzonych przez CSW z myślą o mieszkańcach stolicy. Dla autorów projektu ważne jest zaangażowanie w działanie CSW jak najszerszej publiczności – nie tylko specjalistów w dziedzinie sztuki, ale też osoby aktywne na polu animacji kultury, edukacji czy sportu.

Więcej informacji oraz stale aktualizowany program można znaleźć na stronach:
www.csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!