Sekretne życie szafki

Sekretne życie szafki

Wyobraźmy sobie dobrze oświetlony barek pełen wykwintnych trunków, witrynkę z podświetlanymi półkami, na których stoją nasze ulubione książki, czy przepastną komodę, w której bez trudu znajdziemy każdy przedmiot, bo pomaga nam w tym światło wbudowane w szufladę. I choć takie rozwiązania wciąż nie stanowią jeszcze standardu na rynku meblarskim, to coraz częściej zauważamy, że dzięki dodatkowemu źródłu światła meble zyskują na funkcjonalności oraz estetyce.

Współczesne meble mają już z reguły fabrycznie wbudowane oświetlenie witryn czy wnętrza szafek. Zdarza się jednak, że ze względów dekoracyjnych lub funkcjonalnych potrzebujemy dodatkowo rozjaśnić blat, półkę meblową czy szufladę. Sięgamy wówczas po dostępne na rynku źródła światła i własnoręcznie montujemy punkty świetlne. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy o kilku ważnych aspektach.

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Przede wszystkim wybrane przez nas lampki powinny być fabrycznie przeznaczone dla przemysłu meblowego. Oznacza to, że nie możemy wykorzystać pierwszej z brzegu żarówki i oprawy sufitowej. Producenci oświetlenia meblowego wyraźnie zaznaczają na opakowaniu, czy dany produkt może być montowany bezpośrednio na elementach łatwopalnych takich jak np. płyty meblowe czy elementy drewniane. Dlaczego?

- Włączona żarówka uzyskuje bardzo wysoką temperaturę nagrzewania. Ważne więc, by oprawa przeznaczona do wbudowania, charakteryzowała się doskonałą izolacją cieplną w stosunku do podłoża. Koniecznie sprawdźmy, czy wybrany przez nas produkt został dopuszczony do montażu na powierzchniach drewnianych i czy wykonany jest z tworzywa o wysokiej wytrzymałości termicznej – radzi Karina Skiba z firmy SKOFF. - Oprócz specjalnej obudowy i możliwości technologicznych opraw meblowych, równie ważną kwestią w aspekcie bezpieczeństwa jest właściwe skompletowanie zestawu oświetleniowego. Pomogą nam w tym wskazówki od producenta. W przypadku opraw halogenowych, będzie to odpowiednio dobrane gniazdo, łącznik i przewód. Dla opraw typu LED konieczne jest zastosowanie zasilacza i rozdzielacza. W celu przedłużenia przewodów między oprawą świetlną a rozdzielaczem można zastosować przedłużkę – dodaje Karina Skiba.

Po drugie: ergonomia

Oprawy oświetleniowe, oprócz bezpieczeństwa, powinny też zapewniać nam komfort i wygodę użytkowania. Zamontowane we wnętrzach regałów, szaf i szuflad powinny być maksymalnie płaskie lub tak schowane w podłożu, by nie zabierały cennego miejsca. Niestety, nie zawsze mamy możliwość montażu światła w puszcze elektroinstalacyjnej, która wymaga przecież wywiercenia głębokiego otworu. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem będą niezwykle płaskie oprawy LED, które można umiejscowić w bardzo prosty sposób – za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej. Przykładowo oprawa Tango Stick z serii Music Line pozwala na montaż oświetlenia bez ingerencji w podłoże. Dzięki temu, na obecność lampki w dowolnym miejscu przeznaczymy około 10 milimetrów, zamiast tradycyjnych 50-60.

Po trzecie: estetyka

Gdy już skompletujemy całość, zwróćmy uwagę na sposób montażu. W zależności od rodzaju oprawy meblowej, możemy zamontować źródło światła w konstrukcję sufitową szafki, na tylnej lub bocznej ściance szuflady, a także pod szafką. Absolutną innowacją w zakresie oświetlenia meblowego są tzw. klipsy LED, przeznaczone do podświetlania półek ze szkła i tworzyw sztucznych. Klipsy Ledowe idealnie nadają się do wszelkiego rodzaju witryn, mebli kuchennych, stolików czy półek montowanych na ścianie. Możemy je zamontować na obrzeżach półki o grubości 4-8 milimetrów. Zaletą technologii CLIPS LED firmy SKOFF jest też łatwy montaż, wszechstronne zastosowanie i funkcjonalność połączona z ponadczasową elegancją. Obudowa klipsów wykonana jest ze stali szlachetnej, a źródłem światła są nowoczesne i oszczędne diody LED. - Dla uzyskania właściwego efektu świecenia, warto wcześniej wyszlifować i wypolerować krawędź, na którą zamierzamy nałożyć klips. Oświetlona w ten sposób półka nabierze dyskretnego, subtelnego uroku. – radzi Karina Skiba z firmy SKOFF.

Istnieje wiele możliwości montażu oświetlenia w zabudowach meblowych. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, ile mamy miejsca, które części mebla zamierzamy rozjaśnić. Ważniejsze od estetyki wydają jednak kwestie ergonomii i bezpieczeństwa takiego montażu. Montując światło – kierujmy się więc wskazówkami od producenta, które znajdziemy na opakowaniu lampek.

Źródło:Skoff

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!