Wyrafinowane Spline Chair

Wyrafinowane Spline Chair

Splin Chair Dare to najnowszy projekt Dare Studio – angielskiej pracowni projektowej i firmy produkującej meble o współczesnej stylistyce na potrzeby indywidualnych odbiorców. Wykonany z czarnego orzecha i białego dębu amerykańskiego mebel został zaprezentowany podczas festiwalu designu Clerkenwell Design Week w Londynie, który trwał w dniach 22-24 maja 2012 roku.

Linia krzesła Spline Chair jest efektem eksperymentów z różnymi formami. Podczas projektowania równie duży nacisk położono na funkcjonalność krzesła, co jego estetykę. Sean Dare – założyciel Dare Studio – chciał zaprojektować krzesło, którego nogi nie byłyby tradycyjnie umieszczone w rogach siedziska, a mimo to nadal zapewniałyby dużą stabilność mebla i komfort jego użytkowania. W rezultacie powstało krzesło, którego tylne nogi są smukłe i mają wyrafinowany kształt. Dzięki temu mebel zajmuje mniej miejsca i świetnie sprawdza się w restauracjach oraz małych pomieszczeniach. Wyjątkowe wzornictwo krzesła Spline Chair doceniła brytyjska organizacja Worshipful Company of Furniture Makers, która wyróżniła je nagrodą Design Guild Mark.

Pracownia Dare Studio dużą wagę przywiązuje do idei odpowiedzialnego projektowania. Ich meble są wytwarzane głównie z drewna liściastego pochodzącego z odnawialnych zasobów i składane ręcznie. Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest obecnie na etapie finalizowania badań oceny cyklu życia (LCA – Life Cycle Analysis) przeprowadzanej przez ekspertów z PE International, firmy konsultingowej zajmującej się badaniem wpływu produktów na środowisko. Dzięki wynikom badań LCA, możliwe będzie opracowanie Deklaracji Środowiskowych Produktu dla tarcicy amerykańskiej eksportowanej z USA do Europy. Już niedługo producenci będą więc mogli korzystać z tych danych i ocenić wpływ swoich produktów na środowisko.

Biały dąb amerykański

Drewno bielu białego dębu amerykańskiego jest koloru kremowobrązowego, a drewno twardzieli ma barwę od jasno do ciemnobrązowej. Ma najczęściej prosty układ włókien, o średnio szorstkiej lub chropowatej strukturze. W porównaniu z dębem czerwonym, biały dąb amerykański ma dłuższe promienie rdzeniowe, dzięki czemu rysunek jego włókien jest bardzo oryginalny i atrakcyjny. Biały dąb amerykański jest powszechnie dostępnym gatunkiem amerykańskiego drewna liściastego, często importowanym przez producentów mebli, podłóg. Jego drewno jest twarde i ciężkie, wykazuje średnią odporność na gięcie i zgniatanie.

Czarny orzech amerykański

Drewno bielu czarnego orzecha amerykańskiego jest kremowobiałe, a drewno twardzieli ma kolor od jasnobrązowego do ciemnego, czekoladowego brązu, na którym pojawiają się niekiedy ciemniejsze lub fioletowawe smugi. Ten gatunek drewna charakteryzuje się prostym układem włókien, choć może też wystąpić ich falistość. Czarny orzech amerykański jest bardzo modnym drewnem, używanym w produkcji mebli, szafek kuchennych, elementów wykończenia wnętrz oraz wysokiej klasy wyrobów stolarskich. Drewno orzecha jest twarde, wytrzymałe, o średniej gęstości, umiarkowanej wytrzymałości na zginanie i zgniecenia oraz niskiej sprężystości.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ilość komentarzy: 0

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!