Japończyk i Fin pod jednym niebem

Japończyk i Fin pod jednym niebem

Dwa odmienne kraje, dwa odmienne klimaty, dwa odmienne języki, kształt oczu, kolor włosów. Japonia i Finlandia. Co więc mają wspólnego? Podejście do projektowania.

Japonia

Japończycy wyznają ideę WA – harmonii obowiązującej we wszystkich dziedzinach życia. Projektanci chętnie używają czystych linii i prostych form, podchodząc z ogromnym szacunkiem i świadomością do natury i naturalnych materiałów. Kunsztownie wydobywają z nich istotę piękna.

W japońskim wzornictwie wyczuwa się przywiązanie do tradycji, korzeni projektowania. Jednocześnie, jest ono bardzo nowoczesne i twórcze, umiejętnie i delikatnie balansując pomiędzy tymi dwoma nurtami.

Finlandia

Dla fińskich projektantów najważniejszą inspiracją jest przyroda. Finowie uważają, że to właśnie ona przekazuje człowiekowi ukryte treści. Jeziora, drzewa, wiatr, zwierzęta, klimat – to muzy fińskiego projektanta. Pełna harmonia z naturą.

Fińskie przedmioty projektowane są w sposób niezwykle funkcjonalny, prosty, a jednocześnie przyjazny i ciepły. Podobnie jak japońskie – z szacunkiem do tradycji. I podobnie jak japońskie – z myślą o człowieku i jego wygodzie.

Opracowanie: Olga Jeżyna-Krawczyk / Puk Puk Projekt

Komentarze

Ilość komentarzy: 5

Dodaj zdjęcia do galeriiDodaj nowy komentarz

Dodaj nowy komentarz

Podaj kod z obrazka

*

Anna 2012-05-26 10:27:05

Piękne,proste formy.Kwintesencja...

Maria 2012-05-27 19:07:58

Helsinki i Tokio dzieli jakieś 8000 km, ale jak widać są bardzo blisko. Bardzo ciekawy artykuł.

el czar 2012-05-27 20:16:43

Kocham przyrodę, natomiast wygoda jest dla mnie priorytetem w wyborze czegokolwiek . Teraz już wiem, po przeczytaniu tego artykułu i odkrywczej dla mnie treści, że fińscy i japońscy projektanci są mi bardzo bliscy. Świetny artykuł!

EWA 2012-05-28 10:55:32

Naprawdę odświeżające spojrzenie na sztukę
użyteczną. Nie lubię tego typu prostoty, ale może się przekonam? Dzięki za "otwieranie oczu"...

Adam 2012-05-28 13:15:29

proste i oczywiste, tylko dlaczego dopiero po tym, jak ktoś to zauważy? Jak zawsze.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera sztuka-wnętrza.pl!